ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Δευτέρα 4 Οκτωβρίου 2010

ΠΑΟΚ – BC EUROINS CERNO MORE: 94-54

Σε μία καλή προπόνηση εξελίχθηκε το φιλικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ με την BC Euroins Cerno More, που διεξήχθη στην Καβάλα. Ο ΠΑΟΚ συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο και επικράτησε με 94-54, στο πρώτο φιλικό παιχνίδι του Todor Gecevski με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και αυτό το γεγονός έδωσε τη δυνατότητα στην BC Euroins να έχει τον έλεγχο του ματς. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν 0-9, 2-12 και 14-22 στη λήξη της πρώτης περιόδου και διατήρησαν το προβάδισμα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ με καλάθι του Αποστολίδη ισοφάρισε για πρώτη φορά (24-24) στο 13΄30΄΄ και πήρε το προβάδισμα στο 15΄ με τρίποντο του Δέδα (29-28) και δεν το έχασε ως το τέλος του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντα από Gecevski, McGrath πήρε διαφορά πολύ γρήγορα (44-37 στο 21΄) και αποδίδοντας πλέον καλό μπάσκετ, σε άμυνα και επίθεση, πήρε τον πλήρη έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα και αυτό το γεγονός έδωσε τη δυνατότητα στο Σούλη Μαρκόπουλο να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και παράλληλα να δοκιμάσει διάφορα σχήματα, ενώ η διαφορά ξέφυγε και σταμάτησε στους 40 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-37, 75-46, 94-54

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Gray 7 (1), McGrath 5 (1), Καλαμπάκας 6 (2), Δέδας 10 (2), Sims 13, Marshall 20 (1), Αποστολίδης 10 (2), Παπαδόπουλος 8, Καλλές 3, Gecevski 9 (1), Γιαννακίδης 3 (1)

BC EUROINS CERNO MORRE (Minnchev): Mihaylov 2, Tsonkov 2, Zhelev 5 (1), Iliev 9 (1), Kolev 15, Kyosev 6 (1), Kasabov 4 (1), Radev, Tsvetkov 2, Azabadzhiev, Yanev 7 (1), Aleksiev 2.

• Στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά, η Καβάλα νίκησε με χαρακτηριστική άνεση στον Αρχέλαο/Πιερικό με 86-58.