ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΣΤΙς ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙς ΜΕ 2-1 ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 στο Ηράκλειο και με γκολ του Πάμπλο Κοντρέρας στο 94', μετά από λάθος του Μπέτο, κέρδισε τους τρεις βαθμούς με το 2-1 επί του Εργοτέλη, που από το 80' αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ζούνιορ. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη του ΠΑΟΚ που έφτασε τους 11 βαθμούς, ενώ οι Κρητικοί έμειναν για δεύτερη αγωνιστική χωρίς νίκη.

Ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ στο 16' με κεφαλιά του Μάριο Μπούντιμιρ (ο οποίος έμεινε απελπιστικά μόνος του στην περιοχή).Η φάση του  γκόλ για τον ΠΑΟΚ ήταν εκείνη του 35ου λεπτού, όταν ο Βιεϊρίνια βρήκε ιδανικά στον κενό χώρο τον Σαλπιγγίδη, που με πλασέ πέτυχε το δεύτερο φετινό του γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εργοτέλης συνέχισε να πιέζει, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες ,τελικά είδε τον ΠΑΟΚ να φεύγει από το γήπεδο με γεμάτο το "σακούλι". Ο Μπέτο στην προσπάθειά του να κόψει μία πάσα του Ίβιτς τροφοδότησε τον αμαρκάριστο Κοντρέρας, ο οποίος με δυνατό βολέ νίκησε τον Δασκαλάκη.

Το φιλμ του αγώνα

14’ Από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Χίμπλινγκερ πετάχτηκε και έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κρέσιτς.
15’ Ο Ίβιτς έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Δασκαλάκης έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.
16’ ΓΚΟΛ (1-0). Σέντρα του Χρυσοφάκη από τα δεξιά, ο Μπούντιμιρ πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κρέσιτς.
19' Ο Φραγκουλάκης βρήκε χώρο και έκανε το σουτ με το αριστερό αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
35’ ΓΚΟΛ (1-1). Από εξαιρετική κάθετη πάσα του Βιεϊρίνια, ο Σαλπιγγίδης βγήκε μόνος του απέναντι στον Δασκαλάκη και με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.
50' Ωραίο σουτ του Ελ Ζαρ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δασκαλάκη.
69' Πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ με δυνατό σουτ του Ίβιτς, ο Δασκαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.
74' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και λάθος του Κρέσιτς, η μπάλα κατέληξε στον Αλεξόπουλο που μέσα από την περιοχή σούταρε απευθείας άουτ.
80' ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Ζούνιορ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα με καθυστέρηση αφού τραυματίστηκε και ο διαιτητής περίμενε να γυρίσει στο γήπεδο για να τον αποβάλει. Ο Καραγεωργίου προσπάθησε να γλιτώσει και να βγάλει τον Βραζιλιάνο με αλλαγή, αλλά κάτι τέτοιο δεν του επιτράπηκε.
94’ ΓΚΟΛ (1-2). Ο Φιλομένο σέντραρε στην περιοχή του Εργοτέλη, ο Μπέτο προσπάθησε να αποκρούσει με προβολή και η μπάλα στρώθηκε στον Κοντρέρας που από κοντά με δυνατό βολέ πέτυχε το 2-1 για τον ΠΑΟΚ.

ΣΚΟΡΕΡ: 16’ Μπούντιμιρ-35’ Σαλπιγγίδης, 94’ Κοντρέρας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βιτόλο, Ίβιτς, Κοντρέρας
ΚΟΚΚΙΝΗ: 83’ Ζούνιορ (2η κίτρινη)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Ρουμπάκης, Αλεξόπουλος, Χίμπλινγκερ, Ολίσε, Ζούνιορ, Χρυσοφάκης (60’ Βερπακόφσκις), Ρομάνο (85’ Μπέτο), Φραγκουλάκης (90’ Ορφανός), Μπούντιμιρ.
ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Σνάουτσνερ, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Ελ Ζαρ, Φωτάκης (86’ Φιλομένο), Βιτόλο, Βιεϊρίνια, Ίβιτς, Σαλπιγγίδης (95’ Ζουέλα).