ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Δευτέρα 4 Οκτωβρίου 2010

Καβάλα – ΠΑΟΚ: 72-78

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε την πρώτη θέση στο διεθνές τουρνουά της Καβάλας, μετά τη νίκη του με 78-72 επί της γηπεδούχου Ενωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας. Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων, από ένα ελαφρύ διάστρεμμα που υπέστη στη διάρκεια του αγώνα με την BC Euroins Cherno More του Σαββάτου.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 21-15 στην πρώτη περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια και πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκαν 28-25 στο 14΄, 37-34 στο 18΄ και 40-37 στο ημίχρονο, ενώ το δεύτερο 20λεπτο εξελίχθηκε με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όπως αποδεικνύει και το ισόπαλο 57-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με κορυφαίο τον Deshawn Sims και κρίσιμα καλάθια από τον Μιχάλη Γιαννακίδη από τα μισά της τέταρτης περιόδου και μετά, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι και έφτασε δίκαια στη νίκη, αλλά και στην 1η θέση του τουρνουά.

Τα Δεκάλεπτα: 15-21, 40-37, 57-57, 72-78

ΚΑΒΑΛΑ: Strand, Palacio 26 (2), Kostov 2, Huff 8 (1), Lewis 4, Σίμτσακ 12, Στεφανίδης 6, Simmons 10, Γεωργάκης, Jorovic 4, Καραποστόλου.

ΠΑΟΚ: Gray 10 (1), McGrath 5 (1), Καλαμπάκας, Δέδας 5 (1), Sims 24, Marshall 14 (2), Αποστολίδης, Gecevski 7, Καλλές 7, Γιαννακίδης 6 (2).