ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΠΑΟΚ 1-2

Χάρη σε γκολ του Πάμπλο Κοντρέρας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντική νίκη στο Παγκρήτιο, επικρατώντας του Εργοτέλη με 2-1. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μόλις στο 16' όταν ο Μπούντιμερ άνοιξε το σκορ, αλλά κυνήγησε το παιχνίδι μέχρι το τέλος και δικαιώθηκε.

Ο Σαλπιγγίδης ισοφάρισε στο 35', οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα στο 80' και η ομάδα του Μάκη Χάβου εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και τελικά λυτρώθηκε λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, όπως κα πριν λίγες μέρες για το θεσμό του Κυπέλλου.

Οι Θεσσαλονικείς σημείωσαν τη δεύτερη διαδοχική του νίκη και έφτασαν τους 11 βαθμούς, ενώ ο Εργοτέλης, που φωνάζει για την αποβολή, παρέμεινε στους εννιά.

Μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με Μπούντιμιρ

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Εργοτέλη ξεκίνησε η αναμέτρηση. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου μπήκε δυνατά, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 16ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί όταν μετά από ωραία προσπάθεια από αριστερά ο Γιαλούσης βρήκε τον αμαρκάριστο Μπούντιμιρ στην καρδιά της άμυνας, που με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Κρέσιτς. Καθοριστικό ρόλο στην υπεροχή των γηπεδούχων έπαιξαν η τριάδα Τζούνιορ, Ολίσε και Ρομάνο, που είχαν πάρει το κέντρο.

Ισορρόπησε ο ΠΑΟΚ, ισοφάρισε ο «Σάλπι»

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια μέχρι το 25', αλλά μόλις Φωτάκης και Βιεϊρίνια ανέβασαν κάπως την απόδοσή τους ο ΠΑΟΚ άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα και να φτάνει πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Σαν αποτέλεσμα της βελτίωσης αυτή ήρθε και η ισοφάριση στο 36', στην πρώτη ουσιαστικά φάση, που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Βιεϊρίνια βρήκε με έξυπνη κάθετη τον Σαλπιγγίδη και ο διεθνής επιθετικός νίκησε τον Δασκαλάκη με ψύχραιμο πλασέ. Στο μεταξύ, αφυπνίστηκε κι ο Ελ Ζαρ, που δημιούργησε κάποια ρήγματα από δεξιά, ωστόσο το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Παιχνίδι κέντρου, χωρίς ευκαιρίες

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που ανέλαβε την πρωτοβουλία, με τον Εργοτέλη να ψάχνει τις αντεπιθέσεις, αλλά αμφότερες τις ομάδες να έχουν ως πρώτο μέλημά τους να μην αφήσουν κενά στην άμυνά τους. Το παιχνίδι περιοριζόταν κυρίως στο χώρο του κέντρου και σε αργούς ρυθμούς. Χαρακτηριστικό είναι πως με εξαίρεση κάποια μακρινά σουτ, μεγάλη ευκαιρία δεν καταγράφηκε για καμία από τις δύο ομάδες, ενώ η πρώτη καλή στιγμή του Δικεφάλου προήλθε στο 68' από απευθείας εκτέλεση του Ιβιτς, αλλά τον Δασκαλάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Κόκκινη ο Τζούνιορ, γκολ ο Κοντρέρας

Ωστόσο, στο 5λεπτο 70'-75' οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα απειλητικοί . Δέκα λεπτά πριν το τέλος όμως ο Εργοτέλης έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Μάνταλος απέβαλλε τον Τζούνιορ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τα νεύρα πλέον ήταν τεταμένα και δημιουργήθηκαν εντάσεις μεταξύ των παικτών (Ιβιτς-Ρουμπάκης). Οι θεσσαλονικείς πίεσαν στα τελευταία λεπτά και τελικά χάρη σε τέρμα του Πάμπλο Κοντρέρας, που εκτέλεσε τον Δασκαλάκη από κοντά, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πήραν μία πολύ σημαντική νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Αθηνών)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 93' Τζούνιορ (2η κίτρινη)

κιτρινη : Βιτόλο, Ιβιτς, Κοντρέρας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Αλεξόπουλος, Χρυσοφάκης (60' Βερπακόφσκις), Ρουμπάκης, Χίμπλινγκερ, Ολίσε, Τζούνιορ, Φραγκουλάκης (90' Ορφανός), Μπουντιμίρ, Ρομάνο (85' Μπέτο).

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Βιτόλο, Ελ Ζαρ, Σαλπιγγίδης (95' Ζουέλα), Κοντρέρας, Φωτάκης (86' Φιλομένο), Σνάουτσνερ, Μαλεζάς, Ίβιτς, Βιεϊρίνια.