ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2010

PAOK - Villareal 1-0 (Vieirinha 70') 4/11/10

Σε τροχιά πρόκρισης ο ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ μετά την σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη (1-0) επί της Βιγιαρεάλ στην Τούμπα. Ο Βιεϊρίνια με κεφαλιά στο 70' από κόρνερ του Γκαρσία πέτυχε το “χρυσό” γκολ του ΠΑΟΚ από τον οποίο αποχώρησε με τραυματισμό στο α' ημίχρονο ο Βλάνταν Ίβιτς.

Η Βιγιαρεάλ εμφανίστηκε καλοστημένη και έτοιμη στην Τούμπα, όμως οι στόπερ και τα αμυντικά χαφ του ΠΑΟΚ έκαναν καταπληκτική δουλειά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Επί της ουσίας ο ΠΑΟΚ απειλήθηκε στο πρώτο μέρος μόνο σε μία περίπτωση, μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά από εκεί και πέρα κατάφερε να πάρει τα ηνία του ματς. Μάλιστα, ήταν εκείνος που δημιούργησε την πιο επικίνδυνη φάση του αγώνα με τον Ίβιτς, πριν τραυματιστεί και παραχωρήσει τη θέση του στον Ελ Ζαρ.

Ο “δικέφαλος” έβγαινε ιδανικά στην κόντρα, κυρίως με τους πλάγιους μπακ, του Μπουσαϊντί και Σακελλαρίου που ήταν καταπληκτικοί. Με την είσοδο του Ρόσι στον αγωνιστικό χώρο η Βιγιαρεάλ άρχισε να ανεβαίνει, χωρίς κάτι το ουσιαστικό. Τελικά ο... μικροσκοπικός Βιεϊρίνια κατάφερε με πολύ ωραία κίνηση να ξεφύγει από τους αμυντικούς των Ισπανών και με όμορφη κεφαλιά (και τη βοήθεια του Καπντεβίλα που ακούμπησε την μπάλα) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόπες.

Πλέον ο ΠΑΟΚ είναι στην πρώτη θέση του ομίλου, μαζί με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, η οποία έκανε την έκπληξη στο Βέλγιο, 1-0 τη Μπριζ. Ένα βαθμό πιο πίσω ακολουθεί η Βιγιαρεάλ και η Μπριζ είναι τελευταία, 5 βαθμούς κάτω από την κορυφή.

Το φιλμ του αγώνα
5’ Ο Άλτιντορ κέρδισε στο σπριντ τον Κοντρέρας, μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ αλλά πριν πλασάρει, ο Κρέσιτς έπεσε στα πόδια του και απέκρουσε σωτήρια.
12’ Μετά από ωραία σέντρα του Σακελλαρίου, ο Ίβιτς έπιασε την καρφωτή κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ντιέγκο Λόπες.
14’ Βαθιά μπαλιά από τον Βιεϊρίνια στην περιοχή της Βιγιαρεάλ, αλλά ο ανενόχλητος Σαλπιγγίδης δεν βρήκε την μπάλα με την προβολή που επιχείρησε.
20’ Ο Κάνι σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Τσιρίλο και άλλαξε πορεία, αλλά ο Κρέσιτς, παρόλο που αιφνιδιάστηκε, κατάφερε και έδιωξε σε κόρνερ.
21’ Ο Ιβιτς κέρδισε την μπάλα στο ύψος της περιοχής και πάσαρε στον Φωτάκη, ο οποίος σούταρε αλλά ο Ντιέγκο Λόπες μπλόκαρε.
54’ Ο Βιεϊρίνια έκανε την κάθετη πάσα στον Φωτάκη που μπήκε στην περιοχή της Βιγιαρεάλ, έπιασε διαγώνιο σουτ από καλή θέση, αλλά αστόχησε.
70’ ΓΚΟΛ (1-0). Ο Πάμπλο Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βιεϊρίνια με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
82' Σε αντεπίθεση ο Φωτάκης έστρωσε στον Ελ Ζαρ, αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ.

ΣΚΟΡΕΡ: 70’ Βιεϊρίνια
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Έρικ Μπράαμχαρ (Ολλανδία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοντρέρας-Νιλμάρ, Άνχελ Λόπες

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Σακελλαρίου, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Βιτόλο, Γκαρσία, Φωτάκης (90’ Φιλομένο), Ίβιτς (41’ Ελ Ζαρ), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (65’ Μουσλίμοβιτς).
ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Χουάν Κάρλος Γκαρίδο): Ντιέγκο Λόπες, Ανχελ Λόπες, Καπντεβίλα, Γκονσάλο, Μαρτσένα, Κάνι (68’ Καθόρλα), Μπρούνο Σοριάνο, Μουσάτζιο (72’ Μοντέρο), Μπόρχα Βαλέρο, Άλτιντορ (62’ Ρόσι), Νίλμαρ.

Είπαν:

Μάκης Χάβος: «Στο πρώτο ημίχρονο, εκτός του πρώτου δεκαλέπτου, ήμασταν αρκετά καλοί. Λειτουργήσαμε άψογα στην άμυνα και δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για γκολ. Το ίδιο έγινε και στο δεύτερο μέρος, ενώ το γκολ ήρθε σε καθοριστικό σημείο και αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά. Στα τελευταία λεπτά είναι λογικό να γυρίζουν οι παίκτες προς τα πίσω. Αυτό είναι θετικό διότι δημιουργούνται προϋποθέσεις για κόντρα. Σήμερα δυναμώσαμε επιπλέον τον άξονά μας, θέλοντας να προσαρμόσουμε το παιχνίδι μας στον τρόπο ανάπτυξης της Βιγιαρεάλ. Η πρόκριση θα κριθεί στο τελευταίο παιχνίδι. Εμείς πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας να νικήσουμε και στα δύο ματς που απομένουν. Προσωπικά είμαι χαρούμενος επειδή χάρηκε ο κόσμος του ΠΑΟΚ».

Βίκτορ Βιτόλο: «Ήταν μία πολύ μεγάλη νίκη κόντρα σε μία από τις καλύτερες ισπανικές ομάδες αυτή τη στιγμή. Στόχος μας είναι η πρόκριση και κάναμε ένα ακόμη σημαντικό βήμα. Είναι ένα γκρουπ πολύ ισορροπημένο. Υπάρχουν παιχνίδια που μπορούν να τα αλλάξουν όλα. Η ομάδα έχει ένα παιχνίδι ακόμη εντός έδρας και αυτό είναι ένα πλεονέκτημα Αυτό που ψάχνει ο ΠΑΟΚ από την αρχή της σεζόν είναι να βρει μια διάρκεια στην απόδοσή του. Τώρα έχουμε επανέρθει στις επιτυχίες και σιγά – σιγά θα υπάρχει μία όλο και πιο ανοδική πορεία».

Χουάν Κάρλος Γκαρίδο: «Γνωρίζαμε από την αρχή ότι θα ήταν δύσκολο το παιχνίδι με ένα δυνατο αντίπαλο με πολλά όπλα και καλούς παίκτες. Αυτά τα ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες. Δημιοργήσαμε μία φάση με τον Αλτνιντόρε στον πρώτο μέρος, αλλά δεν σκοράραμε. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο, αλλά από μία στημένη φάση ο ΠΑΟΚ σκόραρε. Απομένουν δύο παιχνίδια και εξαρτάται από εμάς η συνέχεια. Είμαστε αναγκασμένοι να κερδίσουμε όλα τα ματς. Αυτός ήταν ο στόχος μας από την αρχή. Παίζουμε με σπουδαίους αντιπάλους, όπως ο ΠΑΟΚ και αυτό το γνωρίζαμε από την αρχή».