ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Τρίτη 2 Νοεμβρίου 2010

ΜΕ ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟ 94' Ο ΠΑΟΚ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ

Οταν... θέλει η μπάλα, όλα γίνονται σε ένα ποδοσφαιρικό ματς. Στις καθυστερήσεις της παράτασης κέρδισε ο ΠΑΟΚ την περασμένη Πέμπτη τον Εορδαϊκό για το Κύπελλο, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του παιχνιδιού πήρε και χθες μια σπουδαία -από βαθμολογική άποψη- νίκη στο Παγκρήτιο, επικρατώντας του Εργοτέλη με 2-1.
Ο Πάμπλο Κοντρέρας εκτελεί τον Εργοτέλη στο 94'
Ο Πάμπλο Κοντρέρας εκτελεί τον Εργοτέλη στο 94' Αυτή τη φορά ήταν ο Κοντρέρας που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μπέτο και από πλάγια και δεξιά θέση με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Δασκαλάκη, επιτυγχάνοντας ένα φοβερό γκολ. Το 1-2 έστειλε στους... «επτά ουρανούς» τους παίκτες του ΠΑΟΚ που πανηγύρισαν το ανέλπιστο τρίποντο μαζί με τους περίπου 300 οπαδούς του «δικέφαλου», στη θύρα 6 του σταδίου.
«Παλέψαμε»
Πάντως ο Μάκης Χάβος δεν απέδωσε το γκολ και τη νίκη στον παράγοντα τύχη: «Δεν πιστεύω στην τύχη στο ποδόσφαιρο. Απλά ο ΠΑΟΚ παλεύει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για τη νίκη. Είχαμε και σήμερα τα ψυχικά αποθέματα για να γυρίσουμε το παιχνίδι αφού βρεθήκαμε να χάνουμε με 1-0», τόνισε, ενώ δεν συμφώνησε με την παρατήρηση συναδέλφου ότι ο ΠΑΟΚ μπήκε υποτονικά στο ματς: «Δεν μπήκαμε υποτονικά, απλά ο Εργοτέλης είναι καλή ομάδα και εμείς έχουμε δύσκολο πρόγραμμα. Εχουμε συνεχή παιχνίδια -την Πέμπτη παίζουμε ξανά με τη Βιγιαρεάλ- και όλα αυτά, όπως και να το κάνουμε, επηρεάζουν».
Η εξέλιξη του παιχνιδιού, η ήττα σε ένα ματς που δεν ήταν χειρότερος ,είχαν αποτέλεσμα ο Νίκος Καραγεωργίου να εμφανιστεί ιδιαίτερα προβληματισμένος στην αίθουσα Τύπου:
«Μετά το 1-0 έπρεπε να κρατήσουμε την μπάλα και να προσπαθήσουμε να αξιοποιήσουμε μια από τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε για να τελειώσουμε. Δεν το κάναμε, με αποτέλεσμα να χάσουμε με ένα όμορφο γκολ, στο οποίο όμως η τύχη στο ξεκίνημα της φάσης έπαιξε το ρόλο της», είπε και θυμήθηκε το παιχνίδι με τον Αρη στη Θεσσαλονίκη, όπου επίσης η ομάδα του έχασε στο 93'. Πάντως, δήλωσε ότι δεν ανησυχεί για το μέλλον του Εργοτέλη στο πρωτάθλημα.
Ο Εργοτέλης ξεκίνησε πιο δυνατά, έλεγξε το κέντρο και αφού είχε μια καλή κεφαλιά του Χίμπλιγκερ που έφυγε λίγο άουτ στο 13', άνοιξε το σκορ στο 16' με δυνατή κεφαλιά του Μπουντιμίρ, μετά από σέντρα του Γιαλούση από τα δεξιά. Η αδράνεια των κεντρικών αμυντικών του ΠΑΟΚ, Κοντρέρας και Μαλεζά, ήταν χαρακτηριστική (απλοί θεατές).
Στο 27' οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρια, όταν μετά από φάουλ του Φραγκουλάκη, ο Χίμπλιγκερ σούταρε δυνατά, αλλά ο Μαλεζάς απέκρουσε πάνω στη γραμμή του τέρματος.
Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το 30' και κατάφερε να αξιοποιήσει την πρώτη του ευκαιρία και να ισοφαρίσει στο 35' με πλασέ του Σαλπιγγίδη μετά από έξοχη πάσα του Βιεϊρίνια. Στο δεύτερο ημίχρονο η ποιότητα του παιχνιδιού έπεσε. Μετά το 60' όμως ο Εργοτέλης με δεύτερο επιθετικό τον Βερμπακόφσκις προσπάθησε για τους τρεις βαθμούς και έφτασε στο 70', 74' και 75' κοντά στο γκολ με τους Βερμπακόφσκις, Μπουντιμίρ και Αλεξόπουλο. Τελικά χαμογέλασαν ο Κοντρέρας και ο ΠΑΟΚ... *