ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Κυριακή 29 Αυγούστου 2010

Γκολ και θέαμα στην γεμάτη Τούμπα

3-2 ο ΠΑΟΚ τον εξαιρετικό Πανσερραϊκό

Ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ κέρδισε στη (σχεδόν) κατάμεστη Τούμπα με 3-2 τον Πανσερραϊκό. Ο Θανάσης Παπάζογλου στο 70' πέτυχε το νικητήριο γκολ του “δικεφάλου” για τον οποίο σκόραραν ακόμα οι Βιεϊρίνια (45') και Τσιρίλο (47'). Μεγάλος πρωταγωνιστής του Πανσερραϊκού με δυο γκολ ο Σέρβος Μπέλιτς (19' 55').

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19' ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο. Με την ώθηση και από τον κόσμο που γιόρταζε την πρόκριση επί της Φενερμπαχτσέ, ο ΠΑΟΚ πίεσε και προσπάθησε να απαντήσει γρήγορα στο γκολ του Μπέλιτς. Πάντως ήταν άμεση και η αντίδραση του Δερμιτζάκη που απέσυρε τον Σορλέν και ενίσχυσε την επιθετική γραμμή (στο 30') με τον Παπάζογλου. Η πίεση καρποφόρησε στο 45' όταν ισοφάρισε με έξοχο γκολ του Βιεϊρίνια.

Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος με γκολ από τα αποδυτήρια, αλλά οι πανηγυρισμοί για το γκολ του Τσιρίλο κράτησαν μόνο 8 λεπτά. “Χτύπησε” ξανά ο Νικόλα Μπέλιτς, ο 27χρονος Σέρβος μεσοεπιθετικός που αποκτήθηκε το καλοκαίρι από την Μπέογκραντ και τον περασμένο Απρίλιο έκανε την παρθενική συμμετοχή στην Εθνική ομάδα της χώρας του. Ο Δερμιτζάκης στη συνέχει με την είσοδο και του Φιλόμενο το γύρισε σε 4-4-2, ο ΠΑΟΚ πέτυχε στο 70' το νικητήριο γκολ με τον Παπάζογλου και στα τελευταία λεπτά είχε ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ.

ΣΚΟΡΕΡ: 45' Βιεϊρίνια, 47’ Τσιρίλο, 70’ Παπάζογλου-19', 55’ Μπέλιτς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσιρίλο, Παπάζογλου, Βιτόλο-Αμπουμπακάρι, Βρούτσινα

ΠΑΟΚ (Π. Δερμιτζάκης): Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Λίνο (83’ Σνάουτσερ), Τσιρίλο, Μαλεζάς, Πάμπλο Γκαρσία, Βιτόλο, Βιεϊρίνια, Ίβιτς (60’ Φιλομένο), Σορλέν (30' Παπάζογλου), Σαλπιγγίδης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ντ. Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Γαλανόπουλος, Παντελιάδης, Άμο, Παπάζογλου, Κάστρο, Αμπουμπακάρι, Μπέλιτς, Λεοζίνιο (67’ Σουμπίνιο), Τάντιτς (82’Ανάκογλου), Βρούτσινα (73’ Γεωργιάδης).