ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Πέμπτη 19 Αυγούστου 2010

ΠΑΟΚ-ΦΕΝΕΡ 1-0

Τουρκοφάγος!

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στους ομίλους του Europa League έκανε ο ΠΑΟΚ. Με ένα γκολ του Βιεϊρίνια στο 19’ ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε 1-0 της Φενερμπαχτσέ και την ερχόμενη Πέμπτη στην Τουρκία καλείται να το υπερασπιστεί και να πανηγυρίσει την πρόκριση. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη μετά την αποβολή του Βιτόλο στο 57’.

Σχεδόν ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να αρχίσει να γίνεται απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 9’ ο Σαλπιγγίδης μπέρδεψε τους αμυντικούς της Φενερμπαχτσέ, όχι όμως και τον τερματοφύλακά της. Ακολούθησε στο 13’ ένα καλό σουτ από τον Βιτόλο, το οποίο πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της τουρκικής ομάδας. ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβασε και άλλο την απόδοσή του, στο 17’ όμως ήρθε η καλύτερη φάση για τους Τούρκους με τους Εμίτ και Τοπούζ να συνδυάζεται, αλλά το σουτ του τελευταίου να περνάει άουτ. Ετσι στο 19’ ο Βιεϊρίνια δεν έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τον ΠΑΟΚ. Σούταρε απευθείας από διαγώνια θέση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Φενερμπαχτσέ.

Το γκολ βοήθησε τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ να ανεβάσουν και άλλο την απόδοσή τους, να δημιουργήσουν φάσεις, χωρίς όμως κάποια από αυτές να καταλήξουν στα δίχτυα του Βολκάν. Ο τερματοφύλακας της τουρκικής ομάδας κατάφερε να απομακρύνει τις προσπάθειες του Μουσλίμοβιτς, ενώ Βιεϊρίνια και Σαλπιγγίδης δεν βρήκαν την μπάλα όπως θα ήθελαν και έτσι δεν διπλασίασαν τα τέρματα για τον Δικέφαλο.

Οι ποδοσφαιριστές της Φενερμπαχτσέ από την πλευρά τους επιχείρησαν στο 22’ να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων το δυνατό αριστερό σουτ όμως του Σάντος, έδιωξε με γροθιές ο Κρέσιτς και στη συνέχεια της φάσης απομάκρυναν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ. Λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου 45λεπτου ο Μουσλίμοβιτς βρέθηκε μόνος του με τον Βολκάν, έκανε το σουτ, οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων όμως έδιωξαν λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το εύθραυστο 1-0 για τον Δικέφαλο του Βορρά.

Στην επανάληψη η Φενερμπαχτσέ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο προπονητής της έριξε στη μάχη και τον νεοαποκτηθέντα Νιανγκ στη θέση του Σεντούρκ. Ο Κρέσιτς πάντως στο 49’ μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα προ του Νιάγκ και να κρατήσει το μηδέν στην εστία. Μέσα στο επόμενο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος του Βορρά έμεινε με δέκα παίκτες. Συγκεκριμένα ο Βιτόλο στο 51’ δέχθηκε την κίτρινη κάρτα για κράτημα στον Αλεξ, και στο 57’ την δεύτερη κίτρινη για χτύπημα στον Νιάγκ. Ετσι ο ΠΑΟΚ κλήθηκε για τα επόμενα 33 λεπτά να αγωνιστεί και να παλέψει για το θετικό αποτέλεσμα με παίκτη λιγότερο από την αντίπαλό του.

Στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων έδωσαν δυνατές μάχες για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ, αυτό ωστόσο δεν ήταν εφικτό. Οι προσπάθειές τους σταματούσαν στα δοκάρια, περνούσαν άουτ ή τις απομάκρυναν οι Κρέσιτς και Βολκάν.

* Ενταση παραλίγο να δημιουργηθεί πριν από την έναρξη του αγώνα, όταν οπαδοί της Φενερμπαχτσέ επιχείρησαν να αναρτήσουν πανό με υβριστικό και πολιτικό περιεχόμενο. Εγιναν άμεσα αντιληπτοί από τους ανθρώπους ασφαλείας, οι οποίοι τους ανάγκασαν να το κατεβάσουν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Γκαρσία, Βιτόλο, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης, Ίβιτς, Μουσλίμοβιτς.

Φενερμπαχτσέ (Αίκούτ Κοτσαμάν): Βολκάν, Λουγκάνο, Εκέρ, Άλεξ, Κριστιάν, Σαχίν, Σεντούρκ, Αντρέ Σάντος, Τοπούζ, Γιονούλ, Ερκίν

Διαιτητής: Μάνουελ Γκρέφε
Βοηθοί: Φόλκερ Βέτσελ, Μάρκους Χάικερ
Τέταρτος: Φέλιξ Σβάιερ