Ο Μουσλίμοβιτς στο 102' (1-1) έδωσε την πρόκριση

Χρυσό γκολ του ΠΑΟΚ στην παράταση

2.500 οπαδοί του ΠΑΟΚ το γλεντούν στην Κωνσταντινούπολη

Κωνσταντινούπολη, Παρασκευή 27 Αυγούστου 2010

Δυόμισι χιλιάδες οπαδοί του ΠΑΟΚ γλέντησαν με τη ψυχή τους στο “Σουκρού Σαράτσογλου” την πρόκριση της ομάδας τους σε βάρος της Φενερμπαχτσέ (1-1). Ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς πέτυχε το «χρυσό» γκολ στο 12ο λεπτό της παράτασης. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 50ο λεπτό με τον Εμρέ.

Αμυντικά οργανωμένοι και ψύχραιμοι παρατάχθηκαν απέναντι στους Τούρκους οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη. Οι Σορλέν, Φωτάκης πήραν τη θέση των τιμωρημένων Βιτόλο, Ιβιτς, ο Φιλομένο τοποθετήθηκε αριστερό εξτρέμ, ενώ για την κορυφή της επίθεσης ο Παύλος Δερμιτζάκης επέλεξε τον Σαλπιγγίδη αντί του Μουσλίμοβιτς. Οι Τούρκοι πίεσαν και απείλησαν στο ημίχρονο σε δύο περιπτώσεις με τον Νιάνγκ (2', 7') και μία τον Στοχ (24'). Στο 33' θα μπορούσε να είχε σκοράρει ο Σαλπιγγίδης, ο Βολκάν, όμως, αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

Στο 50' η Φενερμπαχτσέ άνοιξε το σκορ, με πλάγιο σουτ του Εμρέ έξω από την περιοχή. Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 61' με τον Σαλπιγγίδη. Ο διεθνής επιθετικός με κοντινή προβολή σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα άουτ. Η "απάντηση" της Φενέρμπαχτσε ήταν πίεση, που έφερε σε θέση βολής, χωρίς αποτέλεσμα, τον Αλεξ (69'), για να προκύψει στο 76' χαμένη διπλή ευκαιρία για τον "Δικέφαλο" με τον Σαλπγγίδη και τον Μαλεζά.

Οι χαμένες ευκαιρίες έφεραν το ματς στην παράταση, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ "ΚΛΕΙΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ" με τον Μουσλίμοβιτς στο 102'. Μετά από κεφαλιά του Βιεϊρίνια στο κέντρο, η μπάλα έφτασε στον Βόσνιο, ο οποίος μόνος απέναντι στον Βολκάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε.

ΣΚΟΡΕΡ: 50' Εμρέ – 102' Μουσλίμοβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πάολο Ταλιαβέντο (Ιταλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τοπούζ, Λουγκάνο - Μπουσαϊντι, Μαλεζάς, Γκαρσία

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Αϊκουτ Κοτσαμάν) : Βολκάν, Λουγκάνο, Μπίλιτσα, Σάντος, Γκιονούλ, Μπαρόνι (106' Ουνάλ), Στοχ, Εμρέ (75' Σελτζούκ), Τοπούζ (91' Οζέρ), Άλεξ, Νιανγκ

ΠΑΟΚ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κρέσιτς, Μπουσαΐντι (75' Σνάουτσνερ), Λίνο, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Γκαρσία, Σορλέν, Φωτάκης (91' Κουτσιανικούλης), Φιλομένο (83' Μουσλίμοβιτς), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης