ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Παρασκευή 6 Αυγούστου 2010

"Συγχαρητήρια στα παιδιά" ΠΑΟΚ-ΑΓΙΑΞ 3-3

Ισοπαλία ο ΠΑΟΚ στην κατάμεστη Τούμπα ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με χορταστικό θέαμα και σασπένς. Έφερε ισοπαλία (3-3) με τον Άγιαξ ενώ προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο. Ο «Αίαντας» που γύρισε το ματς σε 3-1, πέρασε χάρη στα εκτός έδρας γκολ μετά το 1-1 του Άμστερνταμ. Τα γκολ του «δικέφαλου» πέτυχαν οι Βιεϊρίνια (16’), Σαλπιγγίδης (56’), Ίβιτς (91’) και του Άγιαξ οι Σουάρες (48΄), Ντε Γιόνγκ (50), Λίντγκρεν (55’). Στο 77’ έχασε πέναλτι ο Ίβιτς (απέκρουσε ο Στεκέλενμπουργκ).

Ο ΠΑΟΚ πλέον θα διεκδικήσει τη συμμετοχή του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ σε διπλούς αγώνες (19 και 26 Αυγούστου), ενώ θα πληροφορηθεί το όνομα του αντιπάλου του στην κλήρωση της Παρασκευής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ καθώς στο 16ο λεπτό προηγήθηκε με κεφαλιά του Βιεϊρίνια από εκτέλεση κόρνερ του Σορλέν. Ο «δικέφαλος» σωστά στημένος, κατάφερε και επέβαλε το ρυθμό του, πίεσε ψηλά τον Άγιαξ, περιόρισε τη δραστηριότητα του Σουάρες και της παρέας του και ουσιαστικά δεν κινδύνεψε από τους Ολλανδούς, οι οποίοι επιχείρησαν όλα κι όλα τρία σουτ. Αντίθετα ο «δικέφαλος» έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Σαλπιγγίδη (14’) και Βιεϊρίνια (28’).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ειχε ασχημο ξεκίνημα, καθώς μέσα σε οκτώ λεπτά δέχτηκε τρία γκολ. Ο Σουάρες στο 48’ με γυριστό σουτ ισοφάρισε για τον Άγιαξ και πριν καλά-καλά συνέλθουν οι παίκτες του «δικέφαλου» από την ψυχρολουσία δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα στο 50’ με προβολή του Ντε Γιόνγκ από μπαλιά του Σουάρες. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να τα έχει χαμένα και δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 55’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίντγκρεν (η μπάλα έσκασε μπροστά από τον Κρέσιτς και τον ξεγέλασε).

Ο Σαλπιγγίδης στο 56’ ξαναέβαλε τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-3 με προβολή από σέντρα του Σορλέν. Ο Άγιαξ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, είχε δοκάρι στο 70’ με τον Σουάρες ωστόσο οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 77’ σε ανατροπή του Μπουσαϊντί από τον Ανίτα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Ίβιτς, όμως απέκρουσε με τα πόδια ο Στεκέλενμπουργκ. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια το πάλεψε το ματς, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σαλπιγγίδη στο 89’ και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 91’ με τον Ίβιτς σε κενή εστία από πάσα του Σαλπιγγίδη.

ΣΚΟΡΕΡ: 16΄ Βιεϊρίνια, 56΄ Σαλπιγγγίδης, 91’ Ίβιτς - 48΄ Σουάρες, 50΄ Ντε Γιονγκ, 55΄ Λίντγκρεν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βελάσκο Καρμπάγιο (Ισπανία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσιρίλο, Ίβιτς-Ανίτα

ΠΑΟΚ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κρέσιτς, Μπουσαίντι, Σνάουτσνερ (82΄ Φιλομένο), Τσιρίλο, Κοντρέρας, Γκαρσία, Βιτόλο (64΄ Μουσλίμοβιτς), Ίβιτς, Βιειρίνια, Σαλπιγγίδης, Σορλέν.

ΑΓΙΑΞ (Μάρτιν Γιολ): Στεκέλενμπουργκ, Βαν ντερ Βιλ, Ανίτα, Αλντερβάιρελντ, Βερτόγκεν, Λίντγκρεν, Ντε Ζέου, Ντε Γιονγκ, Σουάρες (92’ Ολεγκέρ), Σουλεϊμάνι (78΄ Έρικσεν), Εμάνουελσον.

Δερμιτζάκης: "Συγχαρητήρια στα παιδιά"

Στα λάθη που έκανε ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου εστίασε την κριτική του ο Παύλος Δερμιζάκης, που όμως έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του για την προσπάθεια που κατέβαλαν.

«Σε οκτώ λεπτά κατορθώσαμε όχι μόνο να μην κερδίζουμε, αλλά να έχουμε ένα βαρύ σε βάρος μας σκορ. Δεν θα αναλύσω τι πως και γιατί. Το ποδόσφαιρο είναι παιχνίδι λαθών, όποιος κάνει τα λιγότερα έχει πιθανότητες να κερδίσει» είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ και στη συνέχεια τόνισε: «Συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί το να μην χάνεις σε δύο παιχνίδια με αντίπαλο τον Άγιαξ και να αποκλείεσαι λόγω διαφοράς τερμάτων, δείχνει την προσπάθεια που έγινε από όλους για να πετύχουμε έναν μεγάλο στόχο και ένα όνειρο ζωής. Ενώ το ματς ξεκίνησε πάρα πολύ καλά για εμάς, ναι μεν ο Άγιαξ είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας γιατί έχει αυτό το προτέρημα, εμείς όμως και προηγηθήκαμε και δημιουργήσαμε ευκαιρίες για να αυξήσουμε το σκορ. Στο ημίχρονο είπαμε ότι δεν έχει τελειώσει τίποτα, αυτή η προσπάθεια πρέπει να συνεχιστεί για να ανταμειφθούμε. Ποτέ δεν θα πεις ότι έχω ένα αποτέλεσμα. Η εναλλαγή συναισθημάτων ήταν στο μέγιστο βαθμό».