ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Δευτέρα 17 Μαΐου 2010

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΩΝ playoffs!!

Κυριακή 16/05/10

...στα playoffs ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε και της ΑΕΚ στην Τούμπα (1-0) χάρη σε γκολ του Μουσλίμοβιτς (51'). Για 5ο ματς παρέμεινε απαραβίαστη η εστία της ομάδας του Σάντος, που βρίσκεται έτη φωτός μακριά από τον 2ο. Ο Κρέσιτς απέκρουσε πέναλτι του Σκόκο στο στο 49'.

Η βαθμολογία

(5 αγώνες)

1. ΠΑΟΚ 16 (5-0)

2. Ολυμπιακός 8 (2-5)

3. ΑΕΚ 6 (6-6)

4. Αρης 5 (5-7)

THE MATCH: Σε μια καυτή ατμόσφαιρα, οι δύο ομάδες ικανοποίησαν τους οπαδούς του ΠΑΟΚ, που βρέθηκαν στο γήπεδο της Τούμπας για να γιορτάσουν την διασφάλιση της συμμετοχής στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Οι Σκόκο (9'), Γιάχιτς (44') και οι Μουσλίμοβιτς (17'), Μαλεζάς (40') απείλησαν εκατέρωθεν, δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.

Στον ίδιο γρήγορο ρυθμό και το δεύτερο μισό του παιχνιδιού, με τον διαιτητή Κουκουλάκη να συγκεντρώνει τα παράπονα των γηπεδούχων για δύο αποφάσεις του, μέσα σε τρία λεπτά. Στο 47' δεν καταλόγησε ανατροπή του Βιεϊρίνια από τον Γεωργέα στην περιοχή της ΑΕΚ, ενώ στο 49' έδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σνάουτσνερ στον Σκόκο. Ο Αργεντινός εκτέλεσε και ο Κρέσιτς απέκρουσε εντυπωσιακά. Η άμεση εναλλαγή συναισθημάτων συνεχίστηκε και στο 51', από τη σέντρα του Βιεϊρίνια, ο Μουσλίμοβιτς με σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σάχα, ανοίγοντας το σκορ. Στο 64' στην ίδια μονομαχία, αυτή τη φορά νικητής ήταν ο Σάχα σε κλασικό τετ α τετ με τον Βόσνιο, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κρέσιτς απέκρουσε το σουτ του Τζιμπούρ.

Ετσι, ο ΠΑΟΚ πρόσθεσε ακόμα μία νίκη στην... ξέφρενη πορεία του στα play-offs, όπου έχει επικρατήσει και των τριών αντιπάλων του. Οσο για την ΑΕΚ, μικρό το κακό, αφού ακόμη κι αν κέρδιζε έναν βαθμό στην Τούμπα, πάλι θα χρειαζόταν μόνο νίκη επί του Ολυμπιακού την Τετάρτη για να εξασφαλίσει την δεύτερη θέση και τη συμμετοχή στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ τον Αύγουστο. Οι άλλες δύο ομάδες θα είναι αναγκασμένες να μπουν σε αγωνιστικούς ρυθμούς από τον Ιούλιο.

PLAY IT AGAIN: Δεν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο από το μαγικό γκολ του Ζλάταν Μουσλίμοβιτς. ο Βόσνιος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την σέντρα ακριβείας του Βιεϊρίνια από δεξιά και με μονοκόματο σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Σάχα, στέλνωντας τη μπάλα χαμηλά στην αριστερή του γωνία.

THE SPECIAL ONE: Ζλάταν Μουσλίμοβιτς. Ο Βόσνιος συνεχίζει. Μετά τον Αρη, τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, κάρφωσε και την ΑΕΚ. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ πέτυχε ακόμα μια γκολάρα χαρίζοντας στον Δικέφαλο μια μεγάλη νίκη, σπάζοντας παράλληλα την παράδοση που είχε δημιουργήσει η Ενωση. Και ο Ντάριο Κρέσιτς. Ο Κροάτης τερματοφύλακας ήταν αυτός που κράτησε τον ΠΑΟΚ ζωντανό με την απόκρουση του πέναλτι του Σκόκο και του χάρισε τη δυνατότητα να διατηρήσει το μηδενικό παθητικό στα play-offs και να κερδίσει τελικά (1-0).

DELETE: Τη φάση με το χαμένο πέναλτι του Σκόκο. Ο Αργεντινός δεν κατάφερε να γίνει ο πρώτος παίκτης που θα παραβιάσει την εστία του ΠΑΟΚ στο 49' καθώς είδε τον Κρέσιτς να κρατά το 0-0. Ο Αργεντινός και όλη η ΑΕΚ δεν φάνηκε ποτέ μετά από αυτό το σημείο καθώς κινήθηκαν μέσα σε απογοήτευση και νευρικότητα.

50-50: Στο 30' ο Βιτόλο έπεσε μέσα στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ από μαρκάρισμα του Λαγού. Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως ο Κουκουλάκης διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ...: Εξαιρετικό ματς έγινε στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να έχουν όρεξη για ποδόσφαιρο και τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έψαξαν το γκολ χωρίς ουσιαστικό άγχος και δημιούργησαν φάσεις κυρίως με καλά μακρινά σουτ μπροστά στις δύο εστίες. Αν και ο Δικέφαλος παρατάχθηκε με αλλαγές δεν έχασε τη δυναμική του και έδειξε ότι υπάρχει βάθος στον πάγκο. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε μέσα σε λίγα λεπτά όταν Σκόκο νικήθηκε από τον Κρέσιτς στο πέναλτι του 49' και δύο λεπτά αργότερα ο Μουσλίμοβιτς σκόραρε. Η ομάδα του Σάντος πήρε για τα καλά τα ψυχολογικά ηνία της αναμέτρησης και δεν τα άφησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Κρέσιτς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Λίνο, Φωτάκης, Βιεϊρίνια (84' Κουτσιανικούλης), Ιβιτς (73' Εντίνιο), Σνάουτσνερ, Μουσλίμοβιτς (72' Παπάζογλου).

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Λεονάρντο (59' Μαντούκα), Τζιμπούρ, Γιάχιτς, Μάκος (69' Μπλάνκο), Λαγός, Μανωλάς, Νέμεθ (77' Γκερέιρο), Γεωργέας, Σκόκο.

Διαιτητής: Κουκουλάκης

Βοηθοί: Πάνου, Σωτηρόπουλος

ΚΑΡΕ ΚΑΡΕ:

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

93' Λήξη του αγώνα.

91' Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη κάρτα στον Φωτάκη του ΠΑΟΚ.

90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Μακρινό σουτ του Λαγού για την ΑΕΚ, πολύ άουτ η μπάλα.

84' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια βγήκε, ο Κουτσιανικούλης μπήκε.

82' Χαμός στην Τούμπα από τα βεγγαλικά.

77' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκερέιρο πήρε τη θέση του Νέμεθ.

73' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Εντίνιο μπαίνει αντί του Ιβιτς.

69' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάκος έδωσε τη θέση του στον Λεονάρντο.

64' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, ο Γκαρσία τσίμπησε τη μπάλα εξαιρετικά στον Μουσλίμοβιτς, ο οποίος νικήθηκε από τον Σάχα στο τετ α τετ από πλάγια θέση.

59' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μαντούκα μπήκε αντί του Λεονάρντο.

52' Κίτρινη κάρτα στον Μουσλίμοβιτς του ΠΑΟΚ, ο οποίος έβγαλε τη φανέλα του στους πανηγυρισμούς.

51' ΓΚΟΛ! 1-0 για τον ΠΑΟΚ! Μετά από σέντρα-διαβήτη του Βιεϊρίνια από δεξιά, ο Μουσλόμοβιτς με βολέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα χαμηλα στην αριστερή γωνία του Σάχα, ο οποίος έπεσε, αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

49' Ο Κρέσιτς αποκρούει εντυπωσιακά το πέναλτι του Σκόκο.

47' Εκνευρισμένος ο Φερνάντο Σάντος φεύγει από τον πάγκο του και οι οπαδοί του ΠΑΟΚ 'στολίζουν' τον Κουκουλάκη για την απόφασή του.

47' Πέναλτι κερδίζει η ΑΕΚ μετά από ανατροπή του Σκόκο από τον Σνάουτσνερ.

46' Εναρξη της επανάληψης.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+2' Λήξη του πρώτου μέρους.

45+1' Απίστευτο μακρινό σουτ του Γιάχιτς μετά από κλέψιμο στον Πάμπλο Γκαρσία, η μπάλα ελάχιστα άουτ, πάνω από το τέρμα του Κρέσιτς.

45' Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

44' Κεφαλιά του Γιάχιτς μετά από κόρνερ του Λεονάρντο για την ΑΕΚ, ο Κρέσιτς έδιωξε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα.

40' Κοντινό σουτ του Μαλεζά μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα ψηλά, άουτ.

32' Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη του ΠΑΟΚ, ο οποίος τράβηξε τη φανέλα αντιπάλου.

31' Κίτρινη κάρτα στον Τσιρίλο του ΠΑΟΚ για κοκορομαχία με τον Τζιμπούρ.

21' Νέα κίτρινη κάρτα σε παίκτη της ΑΕΚ. Αυτή τη φορά ο Νέμεθ τιμωρήθηκε για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Σνάουτσνερ.

20' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό της ΑΕΚ για σκληρό μαρκάρισμα στον Φωτάκη.

19' Απαντες στην Τούμπα αποθεώνουν τον τεχνικό του ΠΑΟΚ, Φερνάντο Σάντος.

18' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργέα της ΑΕΚ για δυνατό μαρκάρισμα στον Βιεϊρίνια.

17' Κεφαλιά του αμαρκάριστου, Μουσλίμοβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφυγε άουτ.

16' Εξαιρετική επέμβαση του Σάχα σε κόρνερ μετά από κεφαλιά του Βιεϊρίνια μετά από εκτέλεση φάουλ.

14' Προσπάθεια τυ Ιβιτς να 'κρεμάσει' τον Σάχα, ο Αργεντινός σταμάτησε τη μπάλα με το στήθος!

9' Πολύ καλό σουτ του Σκόκο, έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από την εστία του Κρέσιτς.

7' Μακρινό σουτ του Μουσλίμοβιτς για τον ΠΑΟΚ, η μπάλα πολύ άουτ.

1' Με τις κλασικές τους εμφανίσεις αγωνίζονται οι δύο ομάδες.

1' Εναρξη της συνάντησης.