ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Παρασκευή 7 Μαΐου 2010

Ολοταχώς για τον…"θρόνο" ο ΠΑΟΚ.

Η Β΄ φάση της Α1 ανδρών έκανε πρεμιέρα την Κυριακή (02/05) με τον ΠΑΟΚ να «αγκαλιάζει» τον τίτλο, τη μάχη για την 5η θέση, που υπό προϋποθέσεις οδηγεί στην Ευρώπη, να εντείνεται, όπως και αυτή για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Πιο αναλυτικά, στο Α΄ γκρουπ, ο «δικέφαλος του Βορρά» νίκησε στη Μίκρα την ΑΕΚ με 26-23. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά στα τελευταία λεπτά χαλάρωσαν, δίνοντας την ευκαιρία στην Ένωση να μειώσει σε 24-23. Στο χρόνο που απέμενε, οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με «καθαρό μυαλό» στην επίθεση, διατήρησαν την πρωτοπορία, φτάνοντας στο σημαντικό δίποντο, που τους έφερε μια ανάσα από τη διατήρηση των σκήπτρων τους στο πρωτάθλημα.

Βασικός ή για την ακρίβεια μοναδικός τους αντίπαλος στην κούρσα για την κούπα είναι πλέον ο Δούκας, ο οποίος επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας με 30-29 στο Δαΐς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 22-17 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων να επιστρέφει και με τέρμα του Ζιβούλοβιτς 8΄΄ πριν το φινάλε να βγαίνει νικήτρια.

Η Βαθμολογία

1. ΠΑΟΚ 20

2. Δούκας 18

3. Φίλιππος 15

4. ΑΕΚ 15

**Επόμενη αγωνιστική (8 Μαΐου): ΠΑΟΚ-Φίλιππος, Δούκας-ΑΕΚ

Στο Β΄ γκρουπ, τα Βριλήσσια και ο Πανελλήνιος συνεχίζουν να πηγαίνουν χέρι-χέρι για το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο. Τα πρώτα επικράτησαν εντός έδρας του Διομήδη Άργους με 28-22 ενώ οι Ολυμπιονίκες νίκησαν τον Ζαφειράκη Νάουσας με 30-26 στην Κυψέλη.

5. Βριλήσσια 13

6. Πανελλήνιος 13

7. Ζαφειράκης 9

8. Διομήδης 9

**Επόμενη αγωνιστική (8 Μαΐου): Βριλήσσια-Ζαφειράκης, Πανελλήνιος-Διομήδης

Στο Γ΄ γκρουπ, το Κιλκίς πήρε πολύτιμο βαθμό στα Χανιά μετά το 24-24 με τον Κύδωνα και συνεχίζει να ελπίζει για σωτηρία ενώ σε πολύ δύσκολη θέση είναι ο Θερμαϊκός, που γνώρισε τη συντριβή στην Έδεσσα με 45-22 από τον Αερωπό.