ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Κυριακή 9 Μαΐου 2010

O ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό

και... ξεδιπλώνει το σεντόνι

Προβάδισμα τριών βαθμών για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στα πλέι οφ, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League απέκτησε ο ΠΑΟΚ. Χάρη σε τραγικό λάθος του Νικοπολίδη και τέρμα του Μουσλίμοβιτς από το 11', ο «Δικέφαλος» του Βορρά νίκησε στην κατάμεστη Τούμπα με 1-0 τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Σάντος θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το παιχνίδι από το 53', όταν ο Βιεϊρίνια σημάδεψε το δοκάρι, ενώ οι Θεσσαλονικείς διαμαρτύρονται για το μη καταλογισμό πέναλτι σε χέρι του Μέλμπεργκ.

«Δώρο» του Νικοπολίδη

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο α' 45λεπτο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν και να χάνουν πολλές ευκαιρίες, αλλά και να κάνουν αρκετά εύκολα λάθη, δείγμα της νευρικότητας εξαιτίας της κρισιμότητας του αγώνα.

Αγωνιζόμενος στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ συνηθίζει να ξεκινάει δυνατά με όπλο του το πρέσινγκ από την αντίπαλη περιοχή και το ίδιο έκανε και σήμερα.

Η τακτική του αυτή είχε αποτέλεσμα, αφού από λάθος διώξιμο του Νικοπολίδη, που προήλθε από την πίεση του Φιλομένο, ο Μουσλίμοβιτς στο 11' βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και άνοιξε το σκορ με κεραυνό, μην αφήνοντας περιθώρια στον 39χρονο πορτιέρο.

Αναποτελεσματικοί και οι δύο

Νωρίτερα πάντως, ο Ντάρμπισαϊρ (6') είχε απολέσει καλή ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. O ΠΑΟΚ είχε κάποια ξεσπάσματα, με τον Βιεϊρίνια να δημιουργεί ρήγματα από δεξιά, αλλά τους Μουσλίμοβιτς και Φιλομένο να μην μπορούν να τελειώσουν τις φάσεις σωστά και να δώσουν αέρα δύο τερμάτων.

Ο Βόσνιος μάλιστα στο 35' εχασε ευκαιρία σε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Και οι πειραιώτες όμως είχαν τις δικές τους ευκαιρίες -κυρίως από την πλευρά του Λίνο- με τον Χαλκιά να σταματάει τον Λούα Λούα (15') και τον Ντάρμπισιρ (33'), αλλά και τον Τοροσίδη να αστοχεί από ευνοϊκή θέση στο 37'.

Δοκάρι και διαμαρτυρίες

Φορτσάτος ξεκίνησε και στην επανάληψη ο «Δικέφαλος» και με καλή κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Στο 53' ο Βιεϊρίνια άγγιξε το 2-0, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ λίγο στο 58' οι του ΠΑΟΚ διαμαρτύρονται για πέναλτι, σε χέρι του Μέλμπεργκ, με τον Κάκο να δίνει συνέχεια.

Η απάντηση του Μπάντοβιτς ήταν ο Μήτρογλου -στη θέση του Μαρέσκα- αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2. Η μετατροπή αυτή ανάγκασε τον ΠΑΟΚ να οπισθοχωρήσει για να κλείσει τους χώρους, αλλά ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να είναι ακίνδυνος, προσπαθώντας να απειλήσει με μακρινά σουτ.

Ανούσια υπεροχή του Ολυμπιακού

Μπαίνοντας στο τελευταίο 20λεπτο ο Ολυμπιακός, που είχε κάποια  εδαφική περιοχή, προσπαθούσε να αυξήσει την πίεσή του και ο Σάντος αποφάσισε να ενισχύσει το κέντρο του, ρίχνοντας στη μάχη τον Φωτάκη (στη θέση του Μουσλίμοβιτς).

Ο χρόνος κυλούσε και οι «ερυθρόλευκοι», που προσπαθούσαν χωρίς συγκεκριμένο σχέδιο να φτάσουν στην περιοχή του Χαλκιά, δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά. Ο ΠΑΟΚ τελικά κατάφερε να κρατήσει το τρίποντο, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Το φιλμ του αγώνα

6' Τετ-α-τετ του Ντάρμπισιρ με τον Χαλκιά, ύστερα από λάθος του Τσιρίλο, ο Αγγλος πλάσαρε άουτ.

11' ΓΚΟΛ 1-0: Τραγικό λάθος σε διώξιμο του Νικοπολίδη στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον Φιλομένο, η μπάλα έφτασε στον Μουσλίμοβιτς, αυτός έκανε μερικά μέτρα και με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Έλληνα πορτιέρο.

14' Δυνατό σουτ του Φιλομένο αριστερά έξω από την περιοχή, εντυπωσιακή απόκρουση του Νικοπολίδη.

15' Διαγώνιο σουτ του Λούα Λούα από δεξιά μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Χαλκιάς έπεσε και έδιωξε, ο Ντάρμπισιρ διεκδίκησε το «ριμπάουντ», αλλά ο Τσιρίλο έδιωξε σωτήρια.

34' Κοντινή σέντρα του Λούα Λούα από δεξιά μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, η μπάλα έφτασε στο ύψος του πέναλτι, ο Ντάρμπισιρ πήρε την κεφαλιά, αλλά σημάδεψε τον Χαλκιά που μπλόκαρε.

36' Σέντρα του Βιεϊρίνια από δεξιά, ο Φιλομένο κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή έκανε και το συρτό σουτ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νικοπολίδη.

37'  Kάθετη πάσα του Λεονάρντο για τον Ντάρμπισιρ, αυτός έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Τοροσίδης έκανε το σουτ, η μπάλα μόλις άουτ.

53' ΔΟΚΑΡΙ: Εκτέλεση φάουλ του Λίνο, ο Βιεϊρίνια πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, έκανε το γυριστό πλασέ, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Νικοπολίδη και στην επαναφορά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μπλόκαρε.

59' Γύρισμα του Φιλομένο από δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Μέλμπεργκ είχε απλώσει το χέρι του, η μπάλα βγήκε κόρνερ, αλλά τόσο ο διαιτητής, όσο και ο βοηθός θεώρησαν ότι ήταν ακούσιο. Πάντως, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ζήτησαν πέναλτι.

66' Στην κόντρα ο ΠΑΟΚ από αριστερά με τον Φιλομένο, ο Αργεντινός έκανε τη σέντρα, ο Βιεϊρίνια πήδηξε προ του Νικοπολίδη, αλλά ο πορτιέρο του Ολυμπιακού τον νίκησε στον αέρα.

72' Ο Λούα Λούα πέρασε έναν αμυντικό του ΠΑΟΚ και στα όρια της περιοχής έβγαλε δίπλα του στον Μήτρογλου, αυτός έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Βιτόλο και έφτασε αδύναμα στον Χαλκιά.

73' Μπέρδεμα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αρχικά ο Μήτρογλου και στη συνέχεια ο Ντάρμπισιρ βρέθηκαν με τη μπάλα στα πόδια, αλλά μία προβολή του Μαλεζά, έσωσε την κατάσταση για τους γηπεδούχους.

91' Βαθύ γέμισμα από τον Ραούλ Μπράβο, ο Ντάρμπισιρ έκανε την πρώτη κεφαλιά, ο Μήτρογλου προσπάθησε να προλάβει τον Χαλκιά, αλλά ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ ήταν αυτός που βγήκε πιο γρήγορα και «καθάρισε» τον κίνδυνο.

Κίτρινες: Φιλομένο, Ζεβλάκοφ, Λίνο - Τοροσίδης

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Τσιρίλο, Σαβίνι (50' Μαλεζάς), Κοντρέρας, Λίνο, Γκαρσία, Βιτόλο, Σορλέν, Βιεϊρίνια, Φιλομένο (85' Παπάζογλου), Μουσλίμοβιτς (78' Φωτάκης).

Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Μαρέσκα (62' Μήτρογλου), Λούα Λούα, Λεονάρντο (83' Γ. Παπαδόπουλος), Όσκαρ, Ντάρμπισιρ.

Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)