ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Πέμπτη 6 Μαΐου 2010

ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 2-0

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 2-0 του Άρη στο γήπεδο της Τούμπας και παρέμεινε ισόβαθμος στην κορυφή της βαθμολογίας των πλέι οφ μαζί με τον Ολυμπιακό, τον οποίο υποδέχεται την προσεχή Τετάρτη.

Ο δικέφαλος του Βορρά παρουσίασε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο απ' ότι την περασμένη Τετάρτη με την ΑΕΚ και δίκαια πήρε τη νίκη κόντρα στον αιώνιό του αντίπαλο.

Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και είχαν δοκάρι στο 3' με τον Γκαρσία, ενώ και στη συνέχεια απέκτησαν την κατοχή της μπάλας, κλείνοντας τον Άρη στα καρέ του.

Έτσι, λοιπόν, ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους στο 26ο λεπτό με τον Βλάνταν Ίβιτς να χρίζεται σκόρερ. Ο 33χρονος μέσος βρήκε με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση τη μπάλα μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σηφάκη.

Ο ΠΑΟΚ ανεβασμένος από το 1-0 συνέχισε να πιέζει και δέκα λεπτά αργότερα έφτασε και σε ένα δεύτερο τέρμα. Αυτή τη φορά ο Ίβιτς αντί για σκόρερ, ήταν ο δημιουργός, καθώς ο Σέρβος έκανε την κεφαλιά, με την οποία η μπάλα στρώθηκε στον Σαβίνι για να κάνει αυτός από κοντά το 2-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν σαφώς πιο χαλαρός απ' ότι στο πρώτο μέρος και από τη στιγμή που ο Άρης δεν κατάφερε να μειώσει γρήγορα το σκορ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όλα έγιναν πιο εύκολα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πανηγύρισε στο τέλος τους τρεις βαθμούς.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Κοντρέρας, Λίνο, Τσιρίλο, Σαβίνι, Βιτόλο, Γκαρσία, Βιεϊρίνια (90'+ Φωτάκης), Ίβιτς (61' Φιλομένο), Σορλέν, Μουσλίμοβιτς (88' Μαλεζάς)

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Βεγγέλι, Ρονάλντο, Νασούτι, Πρίττας, Φερνάντες, Μεριέμ (57' Χαβίτο), Αντού (66' Κόκε), Τζόνσον, Κάμπορα (83' Λαμπριάκος)