ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Πέμπτη 3 Μαρτίου 2011

Παλικαρίσιο “Χ” του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ

Η πρόκριση θα κριθεί στην Τούμπα στις 16 Μαρτίου

Και ο δεύτερος ημιτελικός άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς. ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έφεραν ισοπαλία χωρίς γκολ στο Ολυμπιακό Στάδιο και η πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας θα κριθεί στον αγώνα ρεβάνς της Τούμπας στις 16 Μαρτίου. Η ΑΕΚ είχε δυο δοκάρια σε κεφαλιές του Ντιόπ (34' 81'), ο ΠΑΟΚ τελείωσε τον αγώνα με 9 παίκτες , αφού αποβλήθηκαν στο 74' ο Λίνο και στο 76' ο Ίβιτς. Πάνω από 20.000 κόσμος μέσα σε βροχή στο ΟΑΚΑ, παλικαρίσιο “Χ” του ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ μπορεί να ήταν πιο δραστήρια στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν μπορούσε ουσιαστικά να απειλήσει. Απέναντι σε έναν  ΠΑΟΚ που ήταν απών για 35-40 λεπτά, η “Ένωση” δεν κατάφερε να ανησυχήσει τον Κρέσιτς. Ο μόνος τρόπος με τον οποίο έκαναν αισθητή την παρουσία τους οι γηπεδούχοι ήταν οι στημένες φάσεις, αφού από φάουλ προήλθε η κεφαλιά στο δοκάρι του Ντιοπ (34')

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πάταγε καλύτερα, ισορρόπησε το παιχνίδι και μετά το 50' φάνηκε να παίζει για την ισοπαλία, με την άμυνά του να αχρηστεύει τον Μπλάνκο, ο οποίος στο σημείο που μπήκε στον αγώνα ήταν πλέον πολύ αργά για να αιφνιδιάσει. Στο 76' τα πράγματα έδειξαν να απλουστεύουν για την ΑΕΚ, με τις αποβολές των Λίνο και Ίβιτς (η δεύτερη κίτρινη του Σέρβου είναι περισσότερο από αυστηρή). Ωστόσο, με εξαίρεση άλλο ένα στημένο, που οδήγησε σε νέο δοκάρι του Ντιοπ (81'), η “Ένωση” δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων, που παίζοντας για 18 λεπτά με 9 παίκτες πήρε παλικαρίσιο “Χ”.
Αδύναμος κρίκος ο διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος. Ο αστυνομικός από το σύνδεσμο Δωδεκανήσου έχασε εντελώς τον έλεγχο στο τελευταίο 20λεπτο. Σφύριζε απίθανα φάουλ, δεν υποδείκνυε καθαρές παραβάσεις, μοίραζε με αυθαίρετο τρόπο κάρτες, ενώ σε άλλες περιπτώσεις ξεχνούσε να βγάλει την κίτρινη από το τσεπάκι του.
Έτσι, όλα θα κριθούν σε δύο βδομάδες στην Τούμπα. Εκεί ο ΠΑΟΚ θα προσπαθήσει να πετύχει ό,τι ακριβώς στον προημιτελικό με τον Ολυμπιακό, ενώ η ΑΕΚ θα επιδιώξει αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα: να κερδίσει εκτός έδρας.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καράμπελας, Μίτσελ - Λίνο, Ίβιτς, Τσιρίλο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 74' Λίνο (2η κίτρινη), 76' Ίβιτς (2η κίτρινη)
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γεωργέας, Καράμπελας (84' Μίτσελ), Δέλλας, Ματέος, Γεωργέας, Μάκος, Ντιόπ, Μπερνς (65' Λαγός), Λυμπερόπουλος, Σκόκο,Μπαχά (56' Μπλάνκο)
ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Κρέσιτς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Γκαρσία, Τσουκαλάς, Ίβιτς, Σαλπιγγίδης (89' Αθανασιάδσης), Κουτσιανικούλης (60' Ελ Ζαρ), Μουσλίμοβιτς (79' Σαβίνι)

Είπαν
Μανόλο Χιμένεθ: "Χάσαμε μία ευκαιρία. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που κάναμε στο πρώτο ημίχρονο. Είχαμε πέντε ευκαιρίες, δεν ήμασταν τόσο αποτελεσματικοί, αλλά είδα καλή συμπεριφορά από όλους. Είχαμε έναν δύσκολο αντίπαλο απέναντί μας. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το σημείο που οι αντίπαλοι έμειναν με εννέα παίκτες, γιατί τότε δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο. Θα προτιμούσα να τελειώνανε με 11 παίκτες και οι αντίπαλοι. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ, γιατί γνωρίζω και κάποιους από τους ποδοσφαιριστές του, που ελέγξανε πολύ καλά το χρόνο στο τέλος. Είναι κρίμα που στα τελευταία 12 λεπτά παίχτηκε μπάλα για 3 λεπτά. Σε δύο στημένες φάσεις σημαδέψαμε τα δοκάρια. Τα δοκάρια είναι 12 εκατοστά και σε μερικές περιπτώσεις είναι θέμα εκατοστών αν θα σκοράρεις. Είχαμε πει εξ αρχής πως θέλαμε να κρατήσουμε το μηδέν στην άμυνά μας. Ο ΠΑΟΚ ήθελε ξεκάθαρα να κρατήσει το μηδέν και να μας χτυπήσει στην αντεπίθεση. Θεωρώ πως ελέγξαμε το παιχνίδι, κάποιοι παίκτες ήταν πιο αποτελεσματικοί από τους άλλους. Είδα τουλάχιστον ότι προσπαθήσαμε ως το τέλος να κερδίσουμε το ματς. Όμως δεν κατανοήσαμε πώς θα αγωνιστούμε με παίκτες παραπάνω. Δυσκολευόμαστε πολύ με ομάδες που παίζουν κλειστά και πολλές φορές χάνουμε τη συγκέντρωσή μας και κινδυνεύουμε ακόμη και να χάσουμε. Πιστεύω πάντως πως αξίζουμε να είμαστε εδώ, αλλά μπορούμε να βελτιωθούμε σε πολλά πράγματα. Τουλάχιστον αυτό πρέπει να περιμένουμε"
Νέιθαν Μπερνς: "Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Μας επηρέασε το γεγονός ότι ήμασταν κουρασμένοι. Είναι δύσκολο να παίζεις Κυριακή-Τετάρτη. Καταφέραμε να κερδίσουμε δύο κόκκινες κάρτες, αλλά δεν το εκμεταλλευτήκαμε. Η πρόκριση θα κριθεί και στα δύο παιχνίδια. Μπορούμε να πάμε στην Τούμπα και να σκοράρουμε. Όλα είναι ανοικτά, οι πιθανότητες παραμένουν 50-50, όπως φάνηκε στο σημερινό παιχνίδι".
Πάπα Μπούμπα Ντιοπ: "Δεν ξέρω αν θα έχουμε την τύχη με το μέρος μας στη ρεβάνς. Αν το θέλεις πολύ και παίξεις δυνατά και με πάθος, μπορείς να πάρεις την πρόκριση. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλός σήμερα και θα εμφανιστεί ακόμη καλύτερος στη ρεβάνς. Θα πρέπει να πάμε εκεί σαν στρατός για να νικήσουμε. Όλα τα παιδιά ανυπομονούν για τον αγώνα αυτό. Γιατί να μην τα καταφέρουμε; Είναι η τελευταία μας ευκαιρία. Σε προσωπικό επίπεδο με εξιτάρει ότι θα παίξουμε σε ένα γήπεδο όπως η Τούμπα".
Μπάμπης Μιχαηλίδης: "Τι να πω; Για το ποδόσφαιρο ή για τα τεκταινόμενα στον αγωνιστικό χώρο; Θα πρέπει να σε αφήσουν να παίξεις ποδόσφαιρο. Αφήνουμε τα τεκταινόμενα στην κρίση των ΜΜΕ και του κόσμου. Τα παιδιά έδωσαν την ψυχή τους για να πάρουμε ένα αποτέλεσμα. Είναι ένα θετικό αποτέλεσμα, αλλά όλα θα κριθούν στη ρεβάνς της Τούμπας"