ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Δευτέρα 21 Μαρτίου 2011

Μπάσκετ Α1: Γύρισε από το -10 και κέρδισε ο ΠΑΟΚ στη Λαμία

Σ’ ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στη Λαμία εις βάρος του Πανελληνίου με 62-63, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 10 πόντους διαφορά. Ο Μάρσαλ με 19 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής για τον «δικέφαλο».

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, που πήγε στη Λαμία με πολλά προβλήματα, παρέμεινε έτσι στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, τη στιγμή που ο Πανελλήνιος εξακολουθεί να παλεύει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Στην τέταρτη περίοδο κρίθηκαν όλα, καθώς οι «Ολυμπιονίκες» δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν τη διαφορά των 10 πόντων που είχαν, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κάνει το δικό του σερί και με πολύ δυνατή άμυνα να κάνει την ανατροπή. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 11 πόντους και ο ΠΑΟΚ 20.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-35, 51-43, 62-63

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θ. Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 12 (1), Παπαμακάριος 14 (4), Μπέιλι 9 (1), Καλαϊτζής 7 (2), Κράμπενχοφτ 1, Σμιθ 14 (2), Φράνσις 5, Οστοϊτς.
ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 19 (1), Αποστολίδης 7 (1), Δέδας 2, Ντόζιερ 6, Στίγγερς 7, Γιαννακίδης 10 (2), Καλές, Γκετσέφσκι 12 (3).