ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Δευτέρα 14 Μαρτίου 2011

2-1 τον Ολυμπιακό στην Τούμπα

Νίκη-ανατροπή του ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός ήθελε τρεις βαθμούς στην Τούμπα για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής, αλλά ο ΠΑΟΚ του χάλασε τα σχέδια. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Τζιμπούρ στο 12’, όμως Κουτσιανικούλης (45’) και Βιτόλο με πέναλτι (71’) χάρισαν τη νίκη στον «δικέφαλο» του Βορρά.

Η στέψη για την κούπα του πρωταθλητή θα καθυστερήσει τουλάχιστον μία εβδομάδα για τους «ερυθρόλευκους», καθώς υπέστησαν την τέταρτη ήττα τους στη φετινή Σούπερ Λίγκα. Μάλιστα, στις τρεις από αυτές κατάφεραν να προηγηθούν (με Ηρακλή, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ) και τελικά έχασαν με το ίδιο σκορ (2-1).

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε κατοχή μπάλας, πίεσε ψηλά και ανάγκασε τους παίκτες του ΠΑΟΚ σε λάθη. Ένα από αυτά εκμεταλλεύτηκε, άλλωστε, για να ανοίξει το σκορ με τον Ράφικ Τζιμπούρ στο 12’. Ο Αλγερινός εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Άριελ Ιμπαγάσα και με πλασέ έκανε το 1-0.

Αυτό το γκολ φαίνεται ότι άλλαξε και όλη την ιστορία του αγώνα και επηρέασε σε μεγάλο βαθμό τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαν να μη μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που ανέλαβε την πρωτοβουλία, είχε δοκάρι και τελικά έφτασε στη νίκη με το πέναλτι του Βίκτορ Βιτόλο στο 71’. Ο Ισπανός σκόραρε για δεύτερη φορά φέτος και τις δύο από το σημείο του πέναλτι.

Τερματίστηκε έτσι το σερί των 13 αγώνων δίχως ήττα για τον Ολυμπιακό, που απέναντι στην ΑΕΚ θα επιχειρήσει με νίκη να «σφραγίσει» και μαθηματικά το πρωτάθλημα. Την ΑΕΚ, που την αντιμετωπίζει την Τετάρτη ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Είπαν:

Μάκης Χάβος: "Μεγάλη νίκη, αλλά αυτός ο αγώνας ανήκει ήδη στο παρελθόν. Μπροστά μας υπάρχει ο αγώνας με την ΑΕΚ, που πρέπει να κερδίσουμε για να πάρουμε την πρόκριση στον τελικό. Σήμερα δεν πιστεύω ότι ξεκινήσαμε άσχημα. Στο πρώτο τέταρτο είχαμε ρυθμό. Προηγήθηκε ο Ολυμπιακός, κάναμε αβίαστα λάθη και χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας. Στα αποδυτήρια είπαμε κάποια πράγματα στο ημίχρονο και παρουσιάσαμε πολύ καλή εικόνα στο δεύτερο μέρος. Σήμερα δείξαμε τι είδους ομάδα είμαστε. Για το πέναλτι ήμουν μακριά από τη φάση. Ας ανατρέξουν κάποιοι και ας δουν πόσα πέναλτι έχει κερδίσει ο ΠΑΟΚ".

Αντελίνο Βιεϊρίνια: "Ήταν ένα δύσκολο ματς, όπως το είδε όλος ο κόσμος. Δόξα τω θεώ στα τελευταία λεπτά βάλαμε το γκολ και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Ήξερα την αξία των συμπαικτών μου και για αυτό καταφέραμε να ανατρέψουμε το σκορ. Ήταν ένα δύσκολο τεστ απέναντι σε μια δύσκολη ομάδα. Το ίδιο θα γίνει και απέναντι στην ΑΕΚ. Παίζουμε στην έδρα μας, με τον κόσμο μας και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε την πρόκριση. Πρέπει να έχουμε αυτοσυγκέντρωση και να είμαστε πολύ σοβαροί. Όπως και οι φίλαθλοι, περισσότερο εμείς θέλουμε να φτάσουμε στον τελικό και να το σηκώσουμε. Εμείς το θέλουμε περισσότερο, γιατί το αξίζουμε να φτάσουμε στον τελικό και να πάρουμε το Κύπελλο".

Ερνέστο Βαλβέρδε: "Η αίσθηση που έχω είναι ότι σήμερα χάσαμε ένα απίστευτο παιχνίδι. Κυρίως γιατί στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο του αγώνα, ένα γκολ και δύο ξεκάθαρες ευκαιρίες. Το γκολ της ισοφάρισης ήταν αποτέλεσμα πολλών λαθών μας σε μία φάση. Εκείνη τη στιγμή δεν πιστέψαμε τι έγινε. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μας πίεσε πολύ περισσότερο, έγινε η φάση του πέναλτι και εκεί χάθηκε ο έλεγχος. Ήταν ένα παιχνίδι που ο ΠΑΟΚ είχε το μυαλό του στον αγώνα με την ΑΕΚ. Εμείς έπρεπε να κερδίσουμε ή το πολύ να πάρουμε μία ισοπαλία. Εμείς λυπόμαστε γιατί σήμερα χάσαμε ένα πρωτάθλημα. Δεν ξέρω αν είναι πέναλτι η φάση του Βιεϊρίνια με τον Παπαδόπουλο. Πάντα με ρωτάτε και σας λέω ότι δεν ξέρω. Οι παίκτες μου λένε ότι δεν ήταν και εγώ σαν προπονητής τους, τους πιστεύω. Ο κόσμος ασχολείται πολύ με τη διαιτησία. Δε θέλω να μιλήσω άλλο για αυτό το θέμα. Για λάθη που κάνουν οι διαιτητές. Μετά τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό μιλάμε πολύ για τους διαιτητές. Το αποτέλεσμα είναι τελικό και δεν μπορεί να αλλάξει".