ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Τρίτη 24 Σεπτεμβρίου 2013

Λύτρωση μ' ανατροπή

Στο 91' ο Λίνο σεντράρει, ο Βούκιτς σκοράρει και ιδού η λύτρωση και το πρώτο τρίποντο φέτος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, που νίκησε με 2-1 τη Σαχτέρ Καραγκάντι, στην άδεια -λόγω των ανεγκέφαλων πέρσι με τη Ραπίντ- Τούμπα.
Ο Βούκιτς σκοράρει στις καθυστερήσεις και πνίγεται στις αγκαλιές των συμπαικτών τουΟ Βούκιτς σκοράρει στις καθυστερήσεις και πνίγεται στις αγκαλιές των συμπαικτών τουΕτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκινά την προσπάθειά της στους ομίλους με νίκη, παίρνοντας κεφάλι στη βαθμολογία και είναι λογικό, μετά και τις εξαγγελίες Σαββίδη νωρίτερα, με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον. Ο ίδιος ο Σαββίδης πανηγύρισε την ανατροπή και συνεχάρη παίκτες και προπονητή, ενώ νωρίτερα είχε γίνει δεκτός με επευφημίες από λιγοστούς φιλάθλους έξω από την Τούμπα και περισσότερους που περίμεναν την αποστολή του ΠΑΟΚ να αναχωρήσει για το γήπεδο, στο «Μακεδονία Παλάς» πριν από τον αγώνα.
Ο προπονητής της Σαχτέρ, Βικτόρ Κουμίκοφ, μετά τον αγώνα «επιτέθηκε» κατά των παικτών του, τονίζοντας μάλιστα ότι «ο Φινοντσένκο δεν είναι ο παίκτης-αστέρι που όλοι έλεγαν, ενώ και άλλοι δεν έπαιξαν καλά. Αν σκοράραμε και δεύτερο γκολ, θα κλειδώναμε τη νίκη», τόνισε.
Ο Χουμπ Στέφενς που... έλειπε από τον πάγκο, λόγω της αποβολής του στον αγώνα με τη Σάλκε, δεν ξεκίνησε με τον Σαλπιγγίδη για να χωρέσει τον Λάζαρ στη μεσαία γραμμή, υπογράμμισε τη σημασία της νίκης: «Δεν ήταν το καλύτερό μας παιχνίδι, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο. Είναι όμως σημαντικό να έχεις όλους τους παίκτες στη διάθεσή σου για να μπορείς να τους βάλεις στην κατάλληλη στιγμή και να κερδίζεις τους αγώνες. Και δεν είναι καθόλου εύκολο να παίξεις με αντίπαλο που έχει 9-10 παίκτες πίσω από την μπάλα, οπότε σε αυτούς τους αγώνες πρέπει να εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες που κάνεις, κι αυτό ήταν αρχικά το πρόβλημά μας».
«Υπογραφή»
Εκείνος που υπέγραψε τη μεγάλη ανατροπή ήταν ο γερόλυκος Βραζιλιάνος, που με την είσοδό του στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησε τον ΠΑΟΚ να γίνει πιο επιθετικός και μαζί συμμετείχε στο «χρυσό» γκολ του Σέρβου. Ετσι ανέτρεψε μια και καλή τα όνειρα των Καζάκων της Σαχτέρ που προηγήθηκαν με (αμφισβητούμενο) πέναλτι του Κανάς, στο 50'. Ο Λίνο μπήκε στο 65' ως αλλαγή του Τζαβέλλα και με τις γνωστές εφορμήσεις του από αριστερά έκανε άνω - κάτω την αντίπαλο άμυνα. Με την ισοφάριση του «Κλάους» Αθανασιάδη στο 75', όλοι περίμεναν μήπως ο ΠΑΟΚ καταφέρει στο λίγο χρόνο να σκοράρει και δεύτερο γκολ και χάρη στη «γλυκιά» σέντρα του Βραζιλιάνου, στις καθυστερήσεις, το κατάφερε. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Λάζαρ (57'), ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 87' όταν αποβλήθηκε ο Προβάεφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κακό -λόγω του πέναλτι- Γάλλο ρέφερι Φοτρέλ. Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Κίτσιου, Κατσουράνης, Βίτορ, Τζαβέλλας (65' Λίνο), Τζιόλης, Λάζαρ (58' Σαλπιγγίδης), Στοχ, Λούκας, Νίνης (85' Βούκιτς), Αθανασιάδης.
Σαχτέρ: Μόκιν, Μαλί, Τζίντιτς, Ταρασόφ, Πορβάεφ, Σίμτσεβιτς, Κάνιας, Βίσιους, Φινοντσένκο (81' Μποϊζάνοφ), Γκαζαριάν, Κιζνιτσένκο (87' Ζεικοβιτς).