ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου 2013

ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΛΟΒΑΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Ολα στον... Στόχ-ο

Ολα τα λεφτά για τον ΠΑΟΚ χθες ήταν (και πάλι) ο Μίροσλαβ Στοχ. Ο νεαρός Σλοβάκος είναι φανερό ότι κάνει τη διαφορά στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, εξ ου και η αποθέωση από 15.000 και πλέον θεατές στην Τούμπα. Ηταν ο πρωταγωνιστής στο 4-1 επί του Πανιωνίου, αναδείχθηκε δικαίως MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας ένα θεματικό γκολ στο 54' με σέντρα-σουτ από μακριά, που κρέμασε τον Γιαννακόπουλο. Στο χθεσινό του ρεπερτόριο είχε και δεύτερο γκολ (με πέναλτι), αλλά και μία ασίστ.
Ο ΠΑΟΚ ικανοποίησε γενικώς με την εικόνα του, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και διεύρυνε το 1-0 του Σαλπιγγίδη από το 31ο λεπτό, απέναντι σε μια νέα νεανική και άπειρη ομάδα όπως ο Πανιώνιος.
Ο Στέφενς τον παρέταξε με τον Λούκας και πάλι πίσω από τον φορ, που ήταν ο Κλάους, με τον Στοχ και τον Σαλπιγγίδη να βοηθούν από πλάγια και το Σλοβάκο να δείχνει την κλάση του, όχι μόνο στο γκολ που πέτυχε, αλλά και σε αρκετές άλλες φάσεις, όπου ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα. Ο Στοχ είχε συμμετοχή σε τρία από τα τέσσερα γκολ, αλλά απέφυγε να χρίσει το πρώτο ως το καλύτερο της καριέρας του: «Δεν θα έλεγα ότι ήταν το καλύτερο γκολ που έχω πετύχει, νομίζω ότι το πιο όμορφο ήταν το περσινό με τη Φενέρμπαχτσε. Πιστεύω ότι ήμουν λίγο τυχερός, καθώς η πρόθεσή μου ήταν να γεμίσω την μπάλα στην περιοχή και πήγε λίγο πιο μέσα».
Για την αντίδραση του ΠΑΟΚ μετά τον αποκλεισμό από τη Σάλκε, ο νεαρός Σλοβάκος υπογράμμισε: «Νομίζω ότι σήμερα είχαμε μία καλή αντίδραση. Η Σάλκε ήταν ένας δυνατός αντίπαλος και μας πείραξε ο αποκλεισμός». Ο Σλοβάκος κατέθεσε την άποψή του και για τους αντιπάλους στο Europa League: «Την Αλκμααρ τη γνωρίζω, έχει καταφέρει αρκετά πράγματα στην Ευρώπη τα τελευταία χρόνια. Για τις άλλες δύο ομάδες, τη Σάχτερ και τη Μακάμπι, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα». Ο Πανιώνιος έδειξε ότι θέλει δουλειά, αλλά έπαιζε με μια σαφώς ανώτερη ομάδα. Παραφωνία στον αγώνα αποτέλεσε ο διαιτητής Δελφάκης, που (μεταξύ άλλων) έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι κατά του ΠΑΟΚ, στο οποίο ευστόχησε ο Αραβίδης.