ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Τρίτη 17 Ιουλίου 2012

ΠΑΟΚ: Πέτυχε την πρώτη του νίκη

Την πρώτη του νίκη σε φιλικό αγώνα σημείωσε σήμερα ο ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε της βελγικής Μονς με 2-0. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρουσιάστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο τεστ επί ολλανδικού εδάφους κι έδειξε αρετές στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Στο πρώτο ημίχρονο η Μονς ήταν σχετικά καλύτερη και είχε μια μοναδική ευκαιρία να σκοράρει στο 36'. Ο Κουμαλό με τάκλιν έκοψε τον Νονγκ μέσα στην περιοχή, στην εξέλιξη της φάσης, όμως, ο επιθετικός των Βέλγων έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 41' ο ΠΑΟΚ πέτυχε το πρώτο του γκολ, που ήταν ταυτόχρονα και το πρώτο του από την έναρξη της προετοιμασίας. Ο Γιάννου ελίχθηκε από τα δεξιά, έπιασε το σουτ κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βέρνερ.
Στο β' μέρος ο ΠΑΟΚ έκανε αλλαγές αλλά δεν μείωσε την αγωνιστικότητα του. Στο 49' από συνεργασία Λίνο, Ρομπέρ και σέντρα του Γάλλου, η μπάλα πέρασε από τον Γιάννου έφτασε στον αμαρκάριστο Γεωργιάδη που με πλασέ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Τρία λεπτά αργότερα ο «Δικέφαλος του Βορρά» διπλασίασε τις επιτυχίες του. Ο Ρομπέρ με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Βέρνερ (2-0).
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κουμαλό (72' Στάμου), Κατσικάς (72' Ιντζίδης), Κωνσταντινίδης (46' Έτο), Αποστολόπουλος (46' Λίνο), Παναγιωτούδης (46' Κάτσε), Λάζαρ (65' Κίτσιου), Μπαρνς (46' Ρομπέρ), Πέλκας (46' Γεωργιάδης), Αθανασιάδης (72' Δεληγιαννίδης), Γιάννου (65' Μπανγκουρά).
Μονς: Βέρνερ, Ντεμπισό (62' Τίμερμανς), Ματάις, Νονγκ (66' Περμπέ), Ζολά (62' Λεπισιέ), Φαν Γκίσεγκχεμ, Νικάισε, Τζαρζού (75' Ντε Μπέλντερ), Αντζέλι, Σάπινα (62' Βαν Ίμσκοτ), Μοντέιν.