ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου 2011

Τόση γκίνια μαζεμένη

Το δοκάρι στις καθυστερήσεις του αγώνα στέρησε από τον ΠΑΟΚ την ευκαιρία να πάρει την πρώτη νίκη του σε ομίλους του Europa League, αφού έμεινε στο 0-0 με την Τότεναμ, σε μια Τούμπα που πετούσε... φωτιές.
Ο Αθανασιάδης κερδίζει το πέναλτι από τον Κουντιτσίνι
 Ο Αθανασιάδης κερδίζει το πέναλτι από τον Κουντιτσίνι Χάθηκε πέναλτι από τον Λίνο, χάθηκαν σπουδαίες ευκαιρίες και σίγουρα ο «δικέφαλος» άξιζε πολλά περισσότερα από το βαθμό της ισοπαλίας που τελικά πήρε.
Το πρώτο ημίχρονο «στιγματίστηκε» από τις δύο φάσεις πέναλτι, στις οποίες ο Σέρβος ρέφερι έδειξε ότι ήθελε να... ισοσκελίσει! Κατ' αρχάς δεν σφύριξε το πέναλτι στην ανατροπή του νεαρού Κέιν από τον Κοντρέρας (29'). Τρία λεπτά αργότερα ο Σέρβος έδωσε πέναλτι στον ΠΑΟΚ, σε καθαρή ανατροπή του Αθανασιάδη από τον γκολκίπερ των Αγγλων, Κουντιτσίνι. Ο Λίνο ευστόχησε αλλά ο ρέφερι διέταξε επανάληψη, επειδή «μπήκε παίκτης του ΠΑΟΚ στην περιοχή». Αυτή τη φορά, ο Λίνο έστειλε την μπάλα άουτ.
Στον αγωνιστικό τομέα, η Τότεναμ, παρά τις απουσίες 10 βασικών παικτών της, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα, έβγαινε σωστά στην αντεπίθεση, έχασε φοβερή ευκαιρία με τον Φαλκέ (έσωσε στη γραμμή ο Κοντρέρας) και μόνο μετά το 20' ανέβασε την απόδοσή του ο ΠΑΟΚ, με τους Αγγλους να προσέχουν πάρα πολύ το μαρκάρισμα του Βιεϊρίνια.
Κυριολεκτικά «αστακός» από Αγγλους αμυντικούς ήταν οι χώροι όπου βρισκόταν ο Πορτογάλος, που προσπαθούσε με μακρινά σουτ να αιφνιδιάσει, ενώ χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί το μεγάλο του «όπλο» που είναι οι πλαγιοκοπήσεις.
Στην Τούμπα, είχαμε και πανό με πολιτικά μηνύματα στα αγγλικά από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ: «Κλέβετε από τους φτωχούς και τα δίνετε στους πλούσιους» και ακόμη «ΔΝΤ, φύγε από εδώ»! Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι γύρω στα μέσα του ημιχρόνου έπεσε μια κροτίδα στη «θύρα 4» και όλο το γήπεδο αποδοκίμασε...
Δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο β' μέρος και έχασε δυο ευκαιρίες με Σαλπιγγίδη και Ετό, αλλά η Τότεναμ είχε μια ωραία στιγμή με τον Φάλκε στο 57', που «λαχτάρισε» τον Κρέσιτς. Δώδέκα λεπτά αργότερα, όμως, ο Αθανασιάδης από πολύ κοντά δεν εκμεταλλεύτηκε την προσπάθεια του Σαλπιγγίδη και γλίτωσαν οι Αγγλοι.
Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε κατακόρυφα στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι ομάδες πρόσεχαν περισσότερο να μη δεχτούν γκολ, αλλά σε μια αντεπίθεση ο Κουντιτσίνι έσωσε την εστία του σε γυριστό σουτ του Αθανασιάδη (84'), ενώ το ματς πήρε «φωτιά» στα τελευταία λεπτά με τις δυο καταπληκτικές ευκαιρίες στο 90' με τον Βιεϊρίνια και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά του Ιβιτς που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Τότεναμ.
Ο Μπόλονι δικαιολογημένα μίλησε για το «κάτι παραπάνω» που έπρεπε να είχε ο ΠΑΟΚ: «Βάλαμε ένα γκολ, αλλά δεν μέτρησε και στην επανάληψη χάθηκε η ευκαιρία της νίκης, αλλά αυτό που μετράει είναι ότι παίξαμε πολύ καλά κατά διαστήματα μέσα σε καταπληκτική ατμόσφαιρα και αξίζουν συγχαρητήρια οι παίκτες μου, που έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες, ειδικά στα τελευταία λεπτά. Δυστυχώς η τύχη δεν μας χαμογέλασε στο τέλος με το δοκάρι του Ιβιτς.
Συνεχίζουμε στο πρωτάθλημα, έχουμε ελπίδες να πάμε καλά και στην Ευρώπη, μπράβο σε όλους για την εμφάνιση».
Από την πλευρά του, ο Ρέντναπ μάλλον ήταν ανακουφισμένος: «Περάσαμε δύσκολες στιγμές, ειδικά στο τέλος, αλλά φύγαμε με την ισοπαλία, ενώ ήρθαμε με πολλές απουσίες στη Θεσσαλονίκη. Η ατμόσφαιρα ήταν φοβερή, η ομάδα μου έπαιξε καλά και το αποτέλεσμα είναι καλό. Αποφάσισα να ρισκάρω και να μη φέρω βασικούς παίκτες και νομίζω ότι όσοι έπαιξαν έδειξαν ότι αξίζουν μια ευκαιρία από την ομάδα. Ο ΠΑΟΚ είναι δυνατός και μέσα στην έδρα του δύσκολος αντίπαλος».
Διαιτήτευσε ο Σέρβος Μάζιτς, που έδειξε κίτρινες κάρτες σε Γκαρσία, Κέιν, Κουντιτσίνι, Τσόρλουκα, Κάρολ, Ντος Σάντος.
ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Ετό, Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Γκαρσία, Αρίας, Φωτάκης (62' Ιβιτς), Σαλπιγγίδης, Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης.
ΤΟΤΕΝΑΜ: Κουντιτσίνι, Γουόκερ, Τόουνσεντ, Μπασόνγκ, Τσόρλουκα, Λίβερμορ, Κάρολ, Φάλκε (82' Φρέντερικς), Ντος Σάντος (90' Παρφέ), Κέιν, Παβλιουτσένκο.