ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2011

2-1 τον Πανιώνιο

Με Σαλπιγγίδη «διπλό» στη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ

Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ μία βδομάδα μετά την ήττα από τον Εργοτέλη στο Ηράκλειο. Ο “δικέφαλος” νίκησε 2-1 στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο, ή ορθότερα τον Εστογιανόφ, που για άλλη μία φορά ήταν μόνος μία ολόκληρη ομάδα και προκαλεί απορία τι θα γίνει αν τραυματιστεί. Επεισόδια στο ημίχρονο, μεταξύ οπαδών του ΠΑΟΚ και αστυνομικών.

Οι δύο ομάδες είχαν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και δημιούργησαν φάσεις, ιδιαίτερα ο Πανιώνιος, που κυνήγησε από την αρχή το γκολ. Όμως ενώ οι “κυανέρυθροι” έχαναν τις ευκαιρίες τη μία πίσω από την άλλη, η κλάση του Βιεϊρίνια έφερε το γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Πορτογάλος κατέβασε ιδανικά την μπάλα μετά από βαθιά μπαλιά του Γκαρσία, βρήκε με τακουνάκι τον Αθανασιάδη και ο διεθνής φορ νίκησε με σουτ στην κίνηση τον Ελευθερόπουλο. Πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Φαμπιάν Εστογιανόφ, ο μόνος παίκτης που προσπαθούσε από πλευράς Πανιωνίου, ισοφάρισε με ατομική προσπάθεια και “φονικό” σουτ, παίρνοντας μέσα τα χέρια του Κρέσιτς.
Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε απόλυτα και ο Πανιώνιος έψαχνε σε κάθε επίθεση τον εμφανώς “σκασμένο” Εστογιανόφ. Αλλά ένας “Λόλο” δεν μπορεί να φέρει μοναχός του την άνοιξη. Οι Θεσσαλονικείς προειδοποίησαν με το δοκάρι του Ίβιτς στο 55', και τελικά πέτυχαν το νικητήριο γκολ με τον Σαλπιγγίδη να εκμεταλλεύεται το ολέθριο λάθος του Γιόνσον.
Στο ημίχρονο, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ ήρθαν στα χέρια με τις δυνάμεις της αστυνομίας, έσπασαν καθίσματα και τα ΜΑΤ έκαναν χρήση χειροβομβίδων κρότου-λάμψης. Ο Κωνσταντινέας καθυστέρησε πέντε λεπτά να δώσει άδεια να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο και την ομάδα της Θεσσαλονίκης περιμένει βαριά τιμωρία, βάσει του νέου Πειθαρχικού Κώδικα.
ΣΚΟΡΕΡ: 35' Εστογιανόφ - 16' Αθανασιάδης, 64' Σαλπιγγίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εστογιανόφ, Γιόνσον

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Ελευθερόπουλος, Γιόνσον, Κβιρκβέλια (82' Κολοβός), Σιόβας, Τσότσαλιτς, Όμο, Σάμαρης (75' Μιλοβάνοβιτς), Κουμόρτζι, Εστογιανόφ, Γουνδουλάκης, Κούτσι

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Έτο, Λίνο, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Πάμπλο Γκαρσία, Φωτάκης, Σαλπιγγίδης (89' Σπαντάσιο), Ίβιτς (75' Μπαλάφας), Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης

Είπαν

Τάκης Λεμονής: "Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο ΠΑΟΚ είναι μια έμπειρη ομάδα, με καλό σύνολο, αλλά και με κάποιους πολύ καλούς παίκτες και, τελικά έφτασε στην κατάκτηση της νίκης. Νομίζω ότι αδικούμαστε από το τελικό αποτέλεσμα, αφού είχαμε φάσεις για κάτι καλύτερο, αλλά δεν κατορθώσαμε να προηγηθούμε και αυτό μας στοίχισε".

Λάζλο Μπόλονι: "Είδα τον Πανιώνιο στα προηγούμενα παιχνίδια. Είναι πολύ δυνατή ομάδα στο χώρο του κέντρου. Σίγουρα ένα παραπάνω πρόβλημα για εμάς σήμερα ήταν ότι παίζαμε μετά από ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι. Είναι δύσκολο να επιστρέψεις σωματικά, αλλά και στον ψυχολογικό τομέα. Το να γεμίσεις τον οργανισμό σου με αδρεναλίνη μέσα σε σύντομο διάστημα είναι δύσκολο. Και αυτή είναι η εξήγηση για την εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Στο τέλος του παιχνιδιού πρέπει να πω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Είχαν αυτοπεποίθηση στο δεύτερο μέρος, μπήκαν πολύ δυνατά και πιστεύω πως πήραμε μια νίκη που την αξίζαμε. Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά, στα τελευταία λεπτά με αντίπαλο την Τότεναμ προσπάθησαν. Στα τελευταία λεπτά του σημερινού αγώνα δεν δείξαμε την εικόνα στην Κρήτη. Πιστεύω πως η τακτική συμπεριφορά του Σαλπιγγίδη ήταν σημαντική για εμάς. Οι τρεις καλύτεροι μας παίκτες ήταν οι Φωτάκης, Αθανασιάδης και Σαλπιγγίδης. Και θέλω να πιστεύω πως αυτό θα είναι ένας καλός οιωνός για τα επόμενα παιχνίδια".