ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Τρίτη 12 Ιουλίου 2011

3-2 από τη Χρόνινχεν

Με “χάρτινη” άμυνα ο ΠΑΟΚ έχασε και στο δεύτερο φιλικό

Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια επί ολλανδικού εδάφους γνώρισε ο ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά με 3-2 από την Χρόνινχεν. Ο Λάζλο Μπόλονι χρησιμοποίησε τους αναπληρωματικούς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με την ομάδα να εμφανίζεται απογοητευτική αμυντικά και στατική επιθετικά. Σαφώς ανώτερος από τους αντιπάλους του όταν μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι βασικοί.

Ο αδύναμος κρίκος στο πρώτο ημίχρονο ήταν συνολικά η άμυνα. Ο τερματοφύλακας Ντάριο Κρέσιτς φέρει ευθύνη για τα δύο πρώτα γκολ (έκανε ένα χαζό πέναλτι και έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του στο δεύτερο), ενώ μπροστά του ο Τσιρίλο έμοιαζε να μπερδεύεται με τον Κουρδάκη στο πλευρό του. Άφαντος ήταν ο Σνάουτσνερ στα αριστερά και μοναδική φωτεινή εξαίρεση ήταν ο δεξιός μπακ Αποστολόπουλος, με σωστές επεμβάσεις και μεταβιβάσεις. Στα χαφ οι Σακελλαρίου και Ιντζίδης έκαναν λάθη, ενώ ούτε που φάνηκαν οι Τσουκαλάς, Γεωργίου και Μωυσιάδης. Αργός και εντελώς ξένος προς το σύστημα ο σέντερ φορ Παπάζογλου. Έτσι, το 3-0 του ημιχρόνου ήρθε φυσιολογικά.

Στο δεύτερο μέρος σιγά σιγά ο Μπόλονι άρχισε να αλλάζει την ομάδα του. Από το 60ό λεπτό και έπειτα υπήρχαν στο χορτάρι κατά βάση οι θεωρητικά βασικοί. Γιακουμής, Λίνο, Έτο, Μαλεζάς, Σαβίνι, Αρίας, Φωτάκης, Ρομπέρ, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης και Αθανασιάδης απάρτιζαν τη σύνθεση του ΠΑΟΚ και έκαναν την ομάδα πιο κινητική και επικίνδυνη για το τέρμα των Ολλανδών. Αθανασιάδης και Φωτάκης μείωσαν, όμως δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα.