ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Κυριακή 31 Ιουλίου 2011

Ο ΠΑΟΚ... ΠΕΡΑΣΕ ΗΔΗ, 2-0 ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΤΗ ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Μια κλάση επάνω

Σπουδαίο «διπλό» για τον ΠΑΟΚ μέσα στο Οσλο με 2-0 επί της Βαλερένγκα στον 3ο προκριματικό του Europa League. Η ατμόσφαιρα στο Ούλεβι ήταν «κρύα», όχι μόνο εξαιτίας της απουσίας του κόσμου, αλλά κυρίως γιατί οι Νορβηγοί θρηνούν τα θύματα της πρόσφατης μεγάλης τραγωδίας.
Ο Βιεϊρίνια δευτερόλεπτα πριν σκοράρει το πρώτο γκολ του «δικεφάλου»
Ο Βιεϊρίνια δευτερόλεπτα πριν σκοράρει το πρώτο γκολ του «δικεφάλου» Οι φίλαθλοι της Βαλερένγκα σήκωσαν πανό που έγραφε «Ι Love Oslo» και τους χειροκρότησαν οι περίπου 100 οπαδοί του ΠΑΟΚ, ενώ οι παίκτες και των δύο ομάδων φορούσαν μαύρα περιβραχιόνια σε ένδειξη πένθους, αφήνοντας μάλιστα και λουλούδια σε διάφορα σημεία του γηπέδου.
Ο Μπόλονι αιφνιδίασε βάζοντας τον Λαζάρ στην ενδεκάδα, αλλά ο Ρουμάνος τον δικαίωσε αφού η παρουσία του ήταν θετικότατη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο ο «δικέφαλος» είχε έξι πολύ καλές στιγμές, αρχής γενομένης από το πρώτο λεπτό, πίεσε την εστία της Βαλερένγκα και δικαιούνταν ένα γκολ. Παρ' όλα αυτά, εάν οι χαμένες ευκαιρίες των Αθανασιάδη, Φωτάκη, Λαζάρ γίνονταν γκολ θα άλλαζαν πολλά στη συνέχεια του αγώνα. Προτιμήθηκε ένα σύστημα με ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνα, με τον Λαζάρ πίσω από τον Αθανασιάδη, τον Φωτάκη δεξιά και τον Βιεϊρίνια αριστερά, ενώ στα αμυντικά χαφ δέσποζαν οι Γκαρσία, Αρίας.
Γενικά, ο Μπόλονι παρουσιάστηκε «διαβασμένος» στον αγωνιστικό χώρο και ειδικά στο α' μέρος δεν άφησε τους Νορβηγούς να δημιουργήσουν σοβαρές ευκαιρίες.
Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το σκηνικό, αν και η Βαλερένγκα έδειξε λίγο πιο επιθετική, χωρίς πάντως να δημιουργήσει φοβερά προβλήματα στην εστία του Κρέσιτς.
Οταν μάλιστα ξεκίνησε τη φοβερή κούρσα ο Λαζάρ, κλέβοντας την μπάλα από τους Νορβηγούς, περνώντας δύο από τα πλάγια και βρίσκοντας τον Βιεϊρίνια έξω από την περιοχή, ο Πορτογάλος έδειξε την κλάση του. Αψογο κοντρόλ, έξοχο πλασέ και 0-1.
Οι Νορβηγοί πίεσαν και έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Νίλσεν («παρών» ο Κρέσιτς), ενώ με το σύστημα των αντεπιθέσεων και την ενίσχυση στο κέντρο με Τσουκαλά (αντί του Λαζάρ που έκανε πολλά χιλιόμετρα), ο ΠΑΟΚ πέτυχε και το δεύτερο γκολ με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα στο 90'!
Διαιτήτευσε ο Κροάτης Βουτσεμίλοβιτς, που «κιτρίνισε» τον Γκαρσία.
Οι συνθέσεις:
ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ: Χίρσφελντ, Μούρι, Μπέρε, Στράντμπεργκ, Νόρτβικ, Ντος Σάντος, Ογκούντε, Φελά (67' Νίλσεν), Λέιχ (57' Κονέ), Ζάιτς (84' Στουρ), Σινγκ.
ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Ετο, Λίνο, Μαλεζάς, Τσιρίλο, Γκαρσία, Αρίας, Λαζάρ (80' Τσουκαλάς), Βιεϊρίνια, Φωτάκης (89' Ρομπέρ), Αθανασιάδης (90' Παπάζογλου).