ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Πέμπτη 9 Ιουνίου 2011

63-56 τον Άρη στον πέμπτο μικρό τελικό

Στα προκριματικά της Ευρωλίγκας ο ΠΑΟΚ

Στα προκριματικά της Ευρωλίγκας θα συμμετάσχει τη νέα σεζόν ο ΠΑΟΚ. Ο “δικέφαλος” νίκησε 63-56 τον “αιώνιο” αντίπαλό του, τον Άρη, και πήρε την τρίτη του νίκη στη σειρά των μικρών τελικών, κατακτώντας την τρίτη θέση της Α1. Το γλέντι που έστησαν οι οπαδοί ήταν τέτοιο, που ήταν λες και η ομάδα πήρε το πρωτάθλημα.
Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Ντόζιερ

Με 10.000 και πλέον οπαδούς του ΠΑΟΚ να φτιάχνουν “ποδοσφαιρικό” κλίμα στο κλειστό της Πυλαίας, ο “δικέφαλος” δεν έχασε ούτε μία στιγμή το προβάδισμα στο σκορ και πανηγύρισε την έξοδο στην Ευρωλίγκα (το πιθανότερο στα προκριματικά, χωρίς να αποκλείεται απευθείας παρουσία στους ομίλους) για πρώτη φορά από το 2001.
Και μπορεί ο ΠΑΟΚ να προηγήθηκε με 21-7, όμως μόνο εύκολα δεν έφτασε στη νίκη. Η αστοχία στις βολές (10/24), τα πολλά λάθη και η απογοητευτική εμφάνιση των Κρίστμας και Στίγκερς λίγο έλειψε να κοστίσουν, ειδικά από τη στιγμή που στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε “φωτιά” ο Χρήστος Ταπούτος. Ο φόργουορντ του Άρη πέτυχε τρία τρίποντα και συνολικά 11 από τους 20 πόντους του στην τελευταία περίοδο, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για τους “κίτρινους”.
Η επιτυχία είχε ονοματεπώνυμο για τον ΠΑΟΚ και αυτό ήταν Ρόμπερτ Ντόζιερ. Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε 17 πόντους, μάζεψε 18 ριμπάουντ (τα μισά επιθετικά), μοίρασε τρεις ασίστ και δεν έκανε ούτε ένα λάθος σε περισσότερα από 38 λεπτά. Πολύτιμος βοηθός του ο Ρόουλ Μάρσαλ, με 20 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 15-5, 33-20, 47-36, 63-56
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 20, Κρίστμας 3, Αποστολίδης 2, Δέδας, Ντόζιερ 17, Στίγκερς 3 (1), Μπούλιαν 1, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές, Γκετσέφσκι 12 (1)
ΑΡΗΣ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Μπράουν 14 (3), Ουίντερς 3 (1), Ταπούτος 20 (4), Κινγκ 6, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης, Κασίροφ, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 3, Σλούκας 10, Βεργίνης