ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Σάββατο 28 Μαΐου 2011

76-74 στην Πυλαία νίκησε ο ΠΑΟΚ

Μπάσκετ Α1: Σε εκπληκτικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη και έκανε το 1-0

Σκληρό από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν νευρικά και τον Άρη να είναι ψύχραιμος, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και προσπάθησε να τρέξει, έχοντας σε καλή μέρα τον Ντόζιερ, που συνολικά σημείωσε 17 πόντους. Με τη λήξη του ημιχρόνου, ο Άρης σημείωσε τρίποντο με τον Χατζηβρέττα λίγο μετά τη σέντρα!

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και τον Άρη στο τέλος της τρίτης περιόδου να πετυχαίνει και πάλι τρίποντο από μακριά, λίγο πίσω από τη σέντρα, με τον Χαραλαμπίδη. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα 8 πόντων στην τελευταία περίοδο, αλλά η τεχνική ποινή που είδε ο Μάρσαλ έδωσαν την ευκαιρία στον Άρη με 5 σερί πόντους να μειώσει και λίγο μετά να ισοφαρίσει. Δύο βολές του Μάρσαλ στα 5 δευτερόλεπτα διαμόρφωσαν το 76-74, αφού το μακρινό λέι απ του Σλούκα δεν βρήκε στόχο στην εκπνοή.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Κυριακή (19:00) στο Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 36-31, 54-53, 76-74

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 17 (1), Κρίστμας 5, Αράπης, Αποστολίδης 4, Δέδας 6 (2), Ντόζιερ 17, Στίγκερς 4, Μπούλιαν 2, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 1, Γκετσέφσκι 15 (1)
ΑΡΗΣ (Λ. Σούμποτιτς): Μπράουν 24 (3), Ταπούτος 1, Κινγκ 7, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 10 (1), Χαραλαμπίδης 7 (2), Κασίροφ 2, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 12 (2), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 11 (1), Βεργίνης.