ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Τετάρτη 18 Μαΐου 2011

2-1 την ΑΕΚ στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ στην κορυφή με νίκη-ανατροπή

Η ΑΕΚ είχε την ψυχολογία με το μέρος της μετά το 3-0 της περασμένης Κυριακής επί του ΠΑΟΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο. Και τα πόδια των “κιτρινόμαυρων” πήραν φτερά με το γκολ του Σκόκο από τα 37 μέτρα, με τον Χαλκιά να υπολογίζει λάθος την πορεία της μπάλας και να φέρει σαφέστατη ευθύνη. Όμως από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του αγώνα η ΑΕΚ δεν απείλησε ουσιαστικά ούτε μία φορά τους Θεσσαλονικείς.

Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε από το γκολ και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει λίγο αργότερα, όμως από το ύψος της περιοχής, ο Αθανασιάδης... κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω στον Σάχα. Αυτό που δεν κατάφερε ο νεαρός φορ, το έκανε ο Πάμπλο Γκαρσία στο 29'. Ο διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος είδε χέρι σε απόκρουση του Ντιοπ με τον ώμο, ακριβώς έξω από την περιοχή και έδωσε φάουλ, με το οποίο ο Ουρουγουανός έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με το παιχνίδι να διακόπτεται για δύο λεπτά, λόγω φωτοβολίδας που έπεσε στον αγωνιστικό χώρο από τη θύρα 4.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 37ο λεπτό. Ο Σάχα ανέτρεψε τον Φωτάκη και ο Βιτόλο με πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, δίνοντάς της προβάδισμα στην κούρσα για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ φρόντισε απλώς να κρατήσει το προβάδισμα και μάλιστα ήταν εκείνος που είχε τη μόνη φάση του 45λέπτου με τον Βιεϊρίνια. Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο εύκολη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 73' όταν είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γρηγόρης Μάκος. Ωστόσο, δεν ήταν εκείνος που έσπρωξε τον Λίνο, αλλά ο Νίκος Γεωργέας, ο οποίος όμως είχε επίσης κίτρινη.

ΣΚΟΡΕΡ: 29' Πάμπλο Γκαρσία, 37' πεν. Βιτόλο – 14' Σκόκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τ. Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Έτο, Μαλεζάς, Λίνο – Ντιοπ, Σάχα, Μάκος, Γεωργέας
ΚΟΚΚΙΝΗ: 93' Πάμπλο Γκαρσία (απευθείας) - 73' Μάκος (2η κίτρινη)

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Έτο, Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Βιτόλο, Πάμπλο Γκαρσία, Φωτάκης (80' Τσουκαλάς), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (87' Ελ Ζαρ), Αθανασιάδης
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γεωργέας, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Ντιοπ, Μάκος, Μίτσελ, Λαγός (55' Μπαχά), Σκόκο (76' Γκερέιρο), Μπλάνκο (62' Λεονάρντο)