ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2011

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ Ο ΠΑΟΚ, ΑΓΓΙΞΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗ ΜΟΣΧΑ. «ΕΠΕΣΕ» ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ (1-1)

Κρίμα κι άδικο...
Η τύχη έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον ΠΑΟΚ, που μπορούσε να πετύχει μια ιστορική πρόκριση μέσα στη Μόσχα, αλλά έφερε 1-1 με την ΤΣΣΚΑ και αποκλείστηκε από το Europa League, με ψηλά το κεφάλι...
Είναι γεγονός ότι τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού ήταν ο ΠΑΟΚ, που είχε δοκάρι με τον Μουσλίμοβιτς, μεγάλες ευκαιρίες με τον Βόσνιο, τον Σαλπιγγίδη και τον Ιβιτς για να «κλέψει» την πρόκριση μέσα από το «παγωμένο» Λουζνίκι.

Στο 8' χάθηκε η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Ιβιτς να σουτάρει άουτ, ενώ στο 11' ίδια τύχη είχε το σουτ του Σαλπιγγίδη, αλλά ο ΠΑΟΚ άρχισε να «ενοχλεί» τους Ρώσους, που δεν έκαναν ούτε μία σοβαρή ευκαιρία στο α' μέρος.

Στο 36' σημειώστε το δοκάρι του Μουσλίμοβιτς, που σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, αλλά η τύχη τού γύρισε την πλάτη... Νέα ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα με τον Τσιρίλο και όλοι άρχισαν να προβληματίζονται ποια είναι η ομάδα των... εκατομμυρίων!

Με το ξεκίνημα του β' μέρους το σκηνικό δεν άλλαξε, ο ΠΑΟΚ ήταν πάντα μπροστά, πίεζε για το γκολ, έχασε ευκαιρίες με Μουσλίμοβιτς, Σαλπιγγίδη, Βιεϊρίνια, ενώ στο 67' κι αφού αντικαταστάθηκε ο τραυματίας Ακινφέεφ από τον Τσεμπτσουκόφ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε, εκμεταλλευόμενος το λάθος του γκολκίπερ και την εξυπνάδα του Μουσλίμοβιτς, που κέρδισε την κόντρα και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ΤΣΣΚΑ... 0-1!

«Μη σταματάς»

«Μη σταματάς δικέφαλε» φώναζαν οι περίπου 800 ηρωικοί οπαδοί του στις κερκίδες και χάθηκε φοβερή ευκαιρία στο 74' από τον Σαλπιγγίδη, που σούταρε άουτ σε σχεδόν κενή εστία.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Κρέσιτς ανέτρεψε τον Τόσιτς μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι υπέρ της ΤΣΣΚΑ. Ανέλαβε ο Λοβ, απέκρουσε ο Κρέσιτς, αλλά έτρεξε ο έμπειρος Ιγκνάσεβιτς και ισοφάρισε 1-1!

Η ελληνική ομάδα πίεσε για το δεύτερο γκολ, που έτσι κι αλλιώς χρειαζόταν, αλλά δεν κατάφερε να το πετύχει και έτσι έπειτα από ένα φοβερό παιχνίδι σε θερμοκρασία μείον 18 βαθμών, κλότσησε τη μεγάλη ευκαιρία πρόκρισης.

Ο Χάβος είπε: «Αξίζαμε εμείς την πρόκριση, ήμασταν άτυχοι, είχαμε δοκάρι, ευκαιρίες και νομίζω ότι αποδείξαμε πως ο ΠΑΟΚ είναι τεράστια ομάδα».

Ο Γκλούτσκι δεν έκρυψε τη χαρά του: «Είχα πει ότι ο ΠΑΟΚ θα είναι δύσκολος αντίπαλος και δικαιώθηκα. Ευτυχώς, δεν χάσαμε και προκριθήκαμε, κάτι που μας γεμίζει χαρά, στην αρχή των υποχρεώσεών μας για τη νέα χρονιά».

Διαιτήτευσε ο Γάλλος Ντιαμέλ, που έδειξε κίτρινες κάρτες σε Νέσιντ, Σαλπιγγίδη, Κρέσιτς, Γκαρσία.

Οι συνθέσεις:

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ακινφέεφ (66' Τσεμπτσουκόφ), Ναμπάμπκιν, Ιγκνάσεβιτς, Β. Μπερεζούτσκι, Σένικοφ, Σεμπέρας, Μαμάεφ, Τόσιτς, Κάουνα (61' Αλντόνιν), Λοβ (90' Μπερεζούτσκι), Νέσιντ.

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Σνάουτσνερ, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Λίνο, Γκαρσία, Ιβιτς (86' Αθανασιάδης), Τσουκαλάς, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης, Μουσλίμοβιτς.