ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2010

O ΠΑΟΚ1-0 με γκολ του Βιεϊρίνια,τον Ηρακλή

Με ηγέτη και σκόρερ στο 10ο λεπτό τον Βιεϊρίνια ο ΠΑΟΚ νίκησε (1-0) τον Ηρακλή στην Τούμπα και εδραιώθηκε στην 3η θέση της Σούπερ Λίγκα. Ήταν η 8η σερί εντός έδρας νίκη του “δικεφάλου” επί του “Γηραιού”. Ο Ηρακλής συμπλήρωσε 4 αγωνιστικές χωρίς επιτυχία.
Δίκαιη η επικράτηση του ΠΑΟΚ, που για πρώτη φορά φέτος κράτησε ανέπαφη την εστία του στην Τούμπα. Ο “δικέφαλος” πίεσε ψηλά στο πρώτο ημίχρονο, επέβαλλε τον ρυθμό του και με ηγέτη τον ασυγκράτητο Βιεϊρίνια δημιούργησε αρκετά ρήγματα στην άμυνα του Ηρακλή.

Στο ίδιο διάστημα ο “Γηραιός” εμφάνισε τρανταχτές αδυναμίες στη μεσαία γραμμή, η οποία δεν βοήθησε ούτε ανασταλτικά, αλλά ούτε και δημιουργικά με αποτέλεσμα εκτός από μια φάση με τον Μάρα (12') να μην απειλήσει την εστία του Χαλκιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έπαιξε πιο επιφυλακτικά, καθώς ήταν σαφής η πρόθεση του να διαφυλάξει το 1-0, παρά να κυνηγήσει ένα δεύτερο τέρμα. Ο Ηρακλής με την είσοδο του Παπαστεριανού, κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, αλλά επί της ουσίας μεγάλες φάσεις δεν δημιούργησε.
ΣΚΟΡΕΡ: 10' Βιεϊρίνια
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαϊας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φωτάκης, Κοντρέρας, Σνάουτσνερ, Βιτόλο - Π. Γκαρσία, Γιάκομπ, Παπαστεριανός,  Χοσέμι

ΠΑΟΚ (Μ.Χάβος): Χαλκιάς, Σνάουτνσερ, Σακελλαρίου (67' Σαβίνι), Κοντρέρας, Τσιρίλο, Πάμπλο Γκαρσία, Βιτόλο, Σαλπιγγίδης (86' Φιλομένο), Βιεϊρίνια (80' Κριστιάνο), Φωτάκης, Αθανασιάδης.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μ.Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Λίμα (84' Βέλλιος), Κατσικάς, Χοσέμι, Πίτου Γκαρσία, Καρλίνιος (46' Παπαστεριανός), Σίσιτς, Σολτάνι, Μάρα (74' Στσοτ), Γιάκομπ.
Είπαν
Μάκης Χάβος: “Πετύχαμε ένα γκολ και θα μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλα. Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε η απόδοσή μας, αλλά δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την εμφάνισή τους.Έκανα μία συζήτηση με τον Βιτόλο παίκτη μου έδωσε το “οκ” για να τον χρησιμοποιήσω και είναι άξιος συγχαρητηρίων. Ο Αθανασιάδης δουλεύει πολύ. Άξιζε την ευκαιρία που πήρε και πολλά μπράβο του γιατί ήταν πολύ καλός. Θεώρησα ότι ήταν η κατάλληλη στιγμή να επιστρέψει ο Χαλκιάς.  Μη ξεχνάμε ότι πρόκειται για διεθνή τερματοφύλακα. Δεν έχω παράπονο από τον Κρέσιτς, έχουμε δύο πολύ καλούς τερματοφύλακες. Για τον Ίβιτς δεν ξέρω ακόμη πότε θα επανέλθει. Ο Λίνο επανήλθε και έκανε προπονήσεις με την υπόλοιπη ομάδα και θέλω να πιστεύω ότι θα αποκτήσει και τον ρυθμό που πρέπει να έχει. Το ματς με τη Ντιναμό θα
είναι διαφορετικό παιχνίδι. Είναι πρόκληση για όλους και θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε και εκεί καλά.”

Γιώργος Φωτάκης: “Αν εξαιρέσουμε το ματς με τον Ατρόμητο, από τότε που ήρθε ο κ. Χάβος έχουμε δείξει αρκετά καλό πρόσωπο τόσο στο πρωτάθλημα όσο και στην Ευρώπη. Βέβαια, μας επηρέασε ο Ατρόμητος, όμως το ξεχάσαμε ήδη. Έχουμε ένα σερί δυο νικών και θέλουμε να συνεχίσουμε. Την Τετάρτη στην Κροατία, είναι πολύ κρίσιμο παιχνίδι, το ξέρουμε, αλλά σήμερα ήταν δύσκολο ματς, ήταν ένα τοπικό ντέρμπι. Θέλαμε πολύ να νικήσουμε, δεν σκεφτόμασταν την Ντιναμό”.

Μαρίνος Ουζουνίδης: “Οι παίκτες μου είχαν θέληση, αλλά αυτή δεν είναι αρκετή. Χρειάζεται να γίνουν προσθήκες ώστε να μπορέσουμε να είμαστε καλύτεροι», σχολίασε χαρακτηριστικά ο προπονητής του Ηρακλή. Είχαμε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο και κάναμε αρκετά λάθη όταν ο ΠΑΟΚ μας πίεζε. Αυτό έφερε ως αποτέλεσμα το γκολ και κάποιες ευκαιρίες του ΠΑΟΚ. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν ακόμη πιο πιεστικοί, αλλά δεν καταφέραμε να δημιουργήσουμε τις ευκαιρίες που θέλαμε. Αυτό που μας έλειψε ήταν το καθαρό μυαλό σε κάποιες περιπτώσεις στην επίθεση. Υπήρχαν φορές που βγήκαμε με τέσσερις παίκτες μπροστά αλλά δεν κάναμε τη σωστή επιλογή. Έτσι δεν μπορέσαμε να φτάσουμε στο γκολ και ο ΠΑΟΚ νίκησε δίκαια.”

Βίκτορας Γιάκομπ: “Κάποιοι πρέπει να καταλάβουν ότι παίζουν στον Ηρακλή και πρέπει να σταματήσουν να παίζουν για τον εαυτό τους και να αρχίσουν να παίζουν για την ομάδα. Αν συνεχίσουμε έτσι, αυτό δεν θα είναι καθόλου καλό. Και αν δεν αλλάξει αυτή η κατάσταση, τα πράγματα θα γίνουν πολύ δύσκολα για την ομάδα.”