ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Πέμπτη 29 Ιουλίου 2010

Τούμπα για πρόκριση από τον ΠΑΟΚ ,εχουμε πολλές ελπίδες!!

Ανοιξε τα φτερά του

Αριστη τακτική, πολύ καλή εμφάνιση στο β' μέρος και σπουδαίο αποτέλεσμα για τον ΠΑΟΚ, που πήρε 1-1 από τον Αγιαξ μέσα στο «Αμστερνταμ Αρίνα» και θα παίξει την πρόκριση στην Τούμπα.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά έπαιξε με «σφιχτή» άμυνα, ενισχυμένο κέντρο και επιθετική αιχμή τον Σαλπιγγίδη, από ενέργεια του οποίου προήλθε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Αγιαξ, βέβαια, μπήκε πιο δυνατά, έχασε ευκαιρίες και προηγήθηκε νωρίς -εκμεταλλευόμενος λάθος του Χαλκιά- με ψαλιδάκι του Σουάρες (13').

Τα λάθη στην άμυνα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκαν σχεδόν σε όλο το α' μέρος, αλλά ο Αγιαξ δεν έβρισκε στόχο και έτσι το ημίχρονο τελείωσε 1-0, με τον Δερμιτζάκη να δίνει εντολές να μη βγαίνουν μπροστά οι πλάγιοι αμυντικοί, κάτι που οδήγησε σε σωστότερη αμυντική τακτική. Οι παίκτες του Αγιαξ άρχισαν να κουράζονται και αυτό ευνόησε τον ΠΑΟΚ, που «έστρωσε» το παιχνίδι του και κατάφερε να ισοφαρίσει ύστερα από άριστη αντεπίθεση και ωραία πάσα του Σαλπιγγίδη στον Ιβιτς, ο οποίος «εκτέλεσε» τον Στεκέλενμπουργκ και «τιμώρησε» τους υπερόπτες Ολλανδούς (72').

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης με ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και όπως είπε ο Δερμιτζάκης: «Ξέραμε ότι στο πρώτο ημίχρονο ο Αγιαξ θα μας πίεζε, περάσαμε στο δεύτερο και την κατάλληλη στιγμή χτυπήσαμε το παιχνίδι. Νομίζω ότι η ομάδα τα πήγε πολύ καλά με βάση τη δουλειά που κάναμε κυρίως στον ψυχολογικό τομέα και τώρα θα πρέπει να μπούμε σοβαροί μέσα στην Τούμπα για την πρόκριση. Συγχαρητήρια στα παιδιά, γιατί παρά τα πολλά προβλήματα που είχαμε, προσπαθήσαμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο και να πιστέψουμε ξανά στους εαυτούς μας, παίρνοντας ένα αποτέλεσμα που θα μας δώσει τη δυνατότητα να ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο. Δεν κάναμε τίποτε το σπουδαίο, με τον Αγιαξ παίζουμε, έχουμε ακόμη 90 λεπτά και πρέπει με τη βοήθεια του κόσμου να πετύχουμε το όνειρο ζωής».

Από την πλευρά του, ο Γιολ τόνισε: «Δεν καταφέραμε να βάλουμε δεύτερο γκολ για να πάρουμε τη νίκη και δεχθήκαμε από λάθος της άμυνας την ισοφάριση. Τώρα θα πρέπει να πάμε στη Θεσσαλονίκη, σε μία δύσκολη έδρα, να πάρουμε την πρόκριση. Θα είναι δύσκολη αποστολή, αλλά εκεί θα κριθεί η πρόκρισή μας».

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η εντυπωσιακή παρουσία 4.000 φιλάθλων του ΠΑΟΚ, που είχαν κάποιες αντεγκλήσεις πριν από το ματς με Ολλανδούς, χωρίς να σημειωθούν επεισόδια, παρά μόνο ένταση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Τόνι Σαπρόν από τη Γαλλία, ενώ κίτρινες κάρτες πήραν οι Μπουσαϊντί, Εμάνουελσον, Βιτόλο, Ενό, Φερτόγκεν, Σουάρες.

ΑΓΙΑΞ: Στεκέλενμπουργκ, Φαν ντερ Βιλ, Ανίτα, Αλντεβάιρβελντ, Φερτόνγκεν, Ενό, Λίντγκρεν (60' Ντε Ζέου), Εμάνουελσον (77' Σαπρόνγκ), Σουλεϊμάνι (66' Ερικσεν), Ντε Γιονγκ, Σουάρες.

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς (15' Κρέσιτς), Μπουσαϊντί, Σνάουτσνερ, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Βιεϊρίνια, Σορλέν, Ιβιτς (76'Φωτάκης), Σαλπιγγίδης (90' Παπάζογλου). *