ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Κυριακή 18 Ιουλίου 2010

Ηττα του ΠΑΟΚ, 3-1 από τους Κίκερς Όφενμπαχ

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα αμυντικά προβλήματα που παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο και ηττήθηκε από τους Κίκερς Όφενμπαχ με 3-1 σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας που έγινε στην Γερμανία. Η γερμανική ομάδα άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Μαλεζά στο 21' και στη συνέχεια σκόραραν επίσης για λογαριασμό της οι Οσιαν (34') και Μέσιτς (37' πέναλτι). Ο «Δικέφαλος» μείωσε στο 75ο λεπτό με τον Μουσλίμοβιτς.

Ασύνδετος μεταξύ των γραμμών με πολλά ατομικά λάθη και πολλά κενά στο κέντρο της άμυνας παρουσιάστηκε ο ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Μπερέτα, ειδικά στο α' ημίχρονο, δεν έβγαλαν καθόλου ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, γεγονός που εκνεύρισε τον Ιταλό τεχνικό, αλλά και τον Ζήζη Βρύζα, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα και μίλησε στους ποδοσφαιριστές.

Χαρακτηριστικό είναι πως ο «Δικέφαλος» δέχθηκε τρία γκολ σε 18 λεπτά, με τους γερμανούς να εκμεταλλεύονται τα λάθη της άμυνας και τη δύναμή τους στον αέρα. Οι Κίκερς προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Μαλεζά στο 21', ενώ στο 34' ο Οσιαν νίκησε τον Τσιρίλο και τον Χαλκιά, γράφοντας το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα συμπληρώθηκε το τραγικό 20λεπτο, με τον Οσιαν να κερδίζει πέναλτι (ανατράπηκε από τον Χαλκιά) και τον Μέσιτς να τριπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας.

Στην επανάληψη οι Θεσσαλονικείς παρουσιάστηκαν κάπως βελτιωμένοι από το κέντρο και μπροστά, με περισσότερη κίνηση και διάθεση και τον Μπερέτα να αλλάζει συνεχώς θέσεις στους παίκτες (ο Σαλπιγγιδής στα αριστερά, ο Βιεϊρίνια δεξιά κι ο Μουσλίμοβιτς πίσω από τον Παπάζογλου).

Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει στο 76' με τον Μουσλίμοβιτς, ωστόσο τα αμυντικά προβλήματα ήταν πάλι εμφανέστατα και η Οφενμπαχ θα μπορούσε να έχει διευρύνει το προβάδισμά της.

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Μπουσαϊντι, Σαβίνι (62' Σνάουτσνερ), Τσιρίλο, Μαλεζάς (62' Ζουέλα), Φωτάκης (62' Βιτόλο), Γκαρσία (46' Σορλέν), Σαλπιγγίδης (68' Σαλπιγγίδης), Βιεϊρίνια, Φιλομένο (46' Παπάζογλου), Μουσλίμοβιτς

Όφενμπακ: Βουλνικόφσκι, Χούμπερ (32' Τελς), Τεξέιρα, Κόπιλας, Νταμάχου, Μπέργκερ, Όσιαν, Χας, Φέλντχαν, Μέσιτς (46' Μέχιτς), Στάντελ (46' Ραντγκεμπεργκ