ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Κυριακή 6 Ιανουαρίου 2013

Πανθρακικός-ΠΑΟΚ 1-4

Η είσοδος του Κώστα Κατσουράνη στο δεύτερο ημίχρονο ώθησε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος διόρθωσε το αυτογκόλ του Κάτσε και έφυγε από την Κομοτηνή με το ευρύ 4-1. Λάζαρ, Σαλπιγγίδης, Γιάννου και Σταφυλλίδης, τα γκολ του Δικεφάλου. Με 10 παίκτες από το 39' ο Πανθρακικός.

Γεμάτο ήταν το πρώτο ημίχρονο στην Κομοτηνή. Οχι μόνο από φάσεις, γκολ και χαμένο πέναλτι, αλλά και από τραυματισμούς και αποβολή. Με λίγα λόγια, το ματς καταγράφεται ως ένα από τα σπάνια καλά παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος και φυσικά από αυτά που δεν το συνοδεύει η δικαιολογία περί διακοπής των εορτών, έλλειψη ρυθμού κτλ.
Ο ΠΑΟΚ χωρίς Αθανασιάδη στην αποστολή, Κατσουράνη στην ενδεκάδα και σύστημα 4-3-3, μπήκε δυνατά απέναντι στον επικίνδυνο Πανθρακικό, πίεσε, αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι είναι σκληρό καρύδι. Πόσο μάλλον μετά το αυτογκόλ του Κάτσε στο 32ο λεπτό.
Με το σκορ στην πλάτη ο Δικέφαλος προσπάθησε να συνέλθει και να απαντήσει και τα κατάφερε. Τουλάχιστον ως προς την ευκαιρία, γιατί ως προς την εκτέλεση, λάθεψε. Στο 39' ο Σαλπιγγίδης κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή του Κουτσόπουλου, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αντίλοβιτς έδιωξε το πέναλτι και κράτησε το 1-0.
Στο δεύτερο μέρος είδαμε την αναμενόμενη εικόνα. Ο ΠΑΟΚ να πιέζει τον Πανθρακικό και να αναζητά το γκολ της ισοφάρισης και τον Δώνη να επιστρατεύει και τον Κώστα Κατσουράνη, στο επίσημο ντεμπούτο του. Τεράστια διαφορά στην κατοχή της μπάλας, αλλά λίγες φάσεις. Ε και; Ας είναι καλά ο Λάζαρ που με θαυμάσια ατομική ενέργεια στο 71' πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε εύκολα για το 1-1.
Η... καταστροφή για τον Πανθρακικό ολοκληρώθηκε έξι λεπτά αργότερα όταν στην τρίτη τελική προσπάθεια στο β' μέρος ο ΠΑΟΚ σκόραρε για δεύτερη φορά. Αυτή τη φορά το γκολ προήλθε από τον Σαλπιγγίδη που... ξεχρέωσε το χαμένο πέναλτι.
Πλέον το ματς είχε έρθει στα μέτρα του ΠΑΟΚ. Είχε το σκορ υπέρ του, το ίδιο και το αριθμητικό πλεονέκτημα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως οι γηπεδούχοι τα παράτησαν. Ισα-ίσα. Είχαν τη μεγάλη ευκαιρία στο 61' να "κλειδώσουν" τη νίκη στο πλασέ του Λουσέρο που έδιωξε ο Χακόμπο.
Στη συνέχεια, όμως, ήρθε η κατάρρευση των γηπεδούχων ειδικά όταν ο ΠΑΟΚ βρήκε και τρίτο γκολ από τον Γιάννου. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε στις καθυστερήσεις ο Σταφυλλίδης, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό και θριαμβευτικό 4-1.
Κλειδί αγώνα:
Ο ΠΑΟΚ είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα από το πρώτο μέρος, αλλά χρειαζόταν την ώθηση. Αυτή τη βρήκε από τον Κατσουράνη, αλλά και τον Λάζαρ που έβαλε γκολάρα.
Αδύναμος κρίκος:
Ο Λουσέρο λόγω της χαμένης ευκαιρίας στο 61'. Εκεί κάνεις το 2-0 και καληνυχτίζεις...
MVP:
Ο Λάζαρ με το γκολ που έβαλε, πέραν της υποψηφιότητας για το καλύτερο της χρονιάς, ξεκλείδωσε τον ΠΑΟΚ.
Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Μπαϊκαρά, Σαρακατσάνος, Σερφά, Χρήστου, Λαδάκης (83' Κυβελίδης), Κάστσελαν, Μίνγκα (41' Αντίλοβιτς), Λουσέρο, Βαϊρουά (33' Μουνάφο), Παπαδόπουλος
ΠΑΟΚ (Δώνης): Χακόμπο, Αποστολόπουλος, Κατσικάς, Βιβιάν, Λίνο, Λάζαρ (83' Σταφυλίδης), Κάτσε, Ρομπέρ (59' Κατσουράνης), Φωτάκης, Λόρενς (78' Γιάννου), Σαλπιγγίδης