ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Τρίτη 8 Μαΐου 2012

Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 1-1

Εικόνα αγώνα:
Ο ΠΑΟΚ έπαιξε έξυπνα και δικαιώθηκε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε έναν ακίνδυνο Ατρόμητο. Αν και η ομάδα του Δώνη είχε την κατοχή της μπάλας (είναι χαρακτηριστικό το 61%-39% του πρώτου μέρους), ο Δικέφαλος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Απειλές μπορούν να θεωρηθούν τα σουτ των Ιγκλέσιας και Πίτου Γκαρσία στο 11ο και 45ο λεπτό.
Αντίθετα, οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με δημιουργό τον εξαιρετικό Λάζαρ. Ο Ρουμάνος επιθετικός έβγαλε στο 29' σε θέση βολής τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος αφού πέρασε τον Τόμας, δεν λάθεψε και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.
Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος αναγκαστικά έπρεπε να βγει μπροστά και να πιέσει. Ο Δώνης προχώρησε σε αλλαγές και η εικόνα του ματς διαφοροποιήθηκε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή μόνο που αυτή τη φορά έπαιζε πιο ορθολογικά και έδειχνε μεγαλύτερη ευκολία στη δημιουργία φάσεων. Ο ΠΑΟΚ μία από τα ίδια. Εδινε χώρο στον Ατρόμητο και έψαχνε τον κενό χώρο για να χτυπήσει με το 0-2 και να καθαρίσει το ματς.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΠΛΕΙ ΟΦ:
Παναθηναϊκός 5
ΠΑΟΚ 4
ΑΕΚ 3
Ατρόμητος 2
Στο 67ο λεπτό η ροή της αναμέτρησης άλλαξε όταν ο... συνήθης Ατρόμητος σκόραρε από οριακή θέση και έφερε το ματς στα ίσια. Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στους "κυανόλευκους", οι οποίοι πίεσαν για το δεύτερο γκολ και δημιούργησαν απειλές στην εστία των φιλοξενούμενων.
Παρά τις προσπάθειες, οι οποίες εντάθηκαν στα τελευταία λεπτά, το 1-1 δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό στη μάχη της πρώτης θέσης των πλέι οφ. Ρεαλιστικά, το 1-1 δεν βολεύει κανέναν.

Το κλειδί του αγώνα:
Ο ΠΑΟΚ ήξερε πως να πάρει κάτι από το Περιστέρι. Επαιξε γι' αυτό, αλλά για πέμπτο συνεχόμενο ματς έφυγε με την ισοπαλία. Ο Ατρόμητος άργησε να ξυπνήσει