ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Τετάρτη 4 Ιανουαρίου 2012

ΠΑΟΚ-Λεβαδειακός 3-1

Τα δύο γκολ του Κλάους Αθανασιάδη και το ένα του Βλάνταν Ιβιτς χάρισαν στον ΠΑΟΚ ένα εύκολο 3-1 επί του Λεβαδειακού στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι των Βιεϊρίνια και Κοντρέρας. Δείτε videos.

Η εικόνα του αγώνα:
Αν κάτι μένει από αυτό το ματς είναι ότι ο ΠΑΟΚ έχει μέλλον και είναι υπεράνω ονομάτων. Η συγκίνηση και η μελαγχολία που άφησαν οι αποχαιρετισμοί των Κοντρέρας και Βιεϊρίνια μπροστά στους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στην Τούμπα, έδωσαν τη θέση τους στην αισιοδοξία. Γιατί μπορεί πλέον ο ΠΑΟΚ να μην έχει Βιεϊρίνια και Κοντρέρας, εξακολουθεί, όμως, και έχει τον Αθανασιάδη, τον Σαλπιγγίδη, τον Γκαρσία, τον Ιβιτς και άλλους.
Μάλιστα, ο Κλάους Αθανασιάδης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς, αφού σημείωσε τα δύο γκολ. Το δρόμο προς τη νίκη, όμως, είχε ανοίξει ο Βλάνταν Ιβιτς στο 21ο λεπτό μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Αθανασιάδη.
Ο Λεβαδειακός θέλησε να δείξει το καλό πρόσωπο των τελευταίων αγώνων, αλλά βρήκε απέναντί του έναν Δικέφαλο που ήθελε και ήξερε πως να το πάρει, το ματς.
Στο 49ο λεπτό ουσιαστικά τελείωσαν όλα στην Τούμπα όταν ο Αθανασιάδης πέτυχε το 2-0 και "κλείδωσε" το τρίποντο της νίκης.
Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, πέτυχαν και τρίτο γκολ (πάλι με τον Στέφανο Αθανασιάδη), είχαν δοκάρι, είχαν ευκαιρίες και ικανοποίησαν με την απόδοσή τους. Ο Λεβαδειακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέλος με το γκολ της τιμής και να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Το κλειδί του αγώνα:
Η τρίτη συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ ήρθε με εμφατικό τρόπο. Γρήγορο γκολ σε κάθε ημίχρονο και ορθολογικός τρόπος παιχνιδιού. Ενας από τους καλύτερους Δικεφάλους των τελευταίων αγώνων. Κρίμα για τη μικρή παρουσία φιλάθλων στις εξέδρες.
ΜVP:
Ο Santa Κλάους του ΠΑΟΚ. Ο Στέφανος Κλάους Αθανασιάδης μοίρασε την ασίστ του 1-0 και σκόραρε τα δύο επόμενα τέρματα. Εξαιρετική εμφάνιση από το... μέλλον του ΠΑΟΚ.