ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2011

3-1 τον Ατρόμητο στην Τούμπα

Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ

Επιστροφή στις νίκες από τον ΠΑΟΚ που επικράτησε σχετικά άνετα (3-1) του Ατρόμητου στην Τούμπα. Ο “δικέφαλος” ήταν εκρηκτικός στο πρώτο ημίχρονο όταν και πέτυχε δυο γκολ με έξοχη εκτέλεση φάουλ του Λίνο (19') και με πέναλτι του Αθανασιάδη (29') που κέρδισε ο ίδιος από τον Ζουέλα. Το υπέδειξε ο βοηθός στον διαιτητή Τριτσώνη και η απόφαση προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Ατρόμητου. Από ωραία ατομική προσπάθεια του Τάτου και σουτ του Μπρίτο μείωσε η ομάδα του Γιώργου Δώνη στο 60'. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 92' με σουτ του Αθανασιάδη. Στο 69' και τη στιγμή της αντικατάστασης του αποθεώθηκε ο Σαλπιγγίδης από τους φίλους του ΠΑΟΚ.

ΣΚΟΡΕΡ: 19' Λίνο, 29'πεν. Βιεϊρίνια (πεν.) , 92' Αθανασιάδης – 60' Μπρίτο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριτσώνης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαλεζάς - Μπάλλα, Πίτου Γκαρσία, Μήτρογλου, Σφακιανάκης

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Γκαρσία, Τσιρίλο, Σαλπιγγίδης (69' Γεωργιάδης), Μαλεζάς, Λίνο, Φωτάκης (73'), Βιεϊρίνια, Λαζάρ (90' Αρίας), Αθανασιάδης, Ετο
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Τομάς, Τάτος, Επστάιν, Μπρίτο (85' Μακρής), Μπάλλας, Γιαννούλης (46' Σφακιανάκης), Μήτρογλου, Ζουέλα, Πίτου Γκαρσία (53' Αναστασάκος)

Είπαν

Λάζλο Μπόλονι: "Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς, γιατί έχει αρκετό καιρό που δεν καταφέρνουμε να συγκεντρώσουμε νίκες, ιδίως στην Τούμπα. Παίξαμε εναντίον μία πραγματικά καλής ομάδας, με τεχνική στο χώρο του κέντρου, με ταχύτητα και δυνατούς επιθετικούς και με παίκτες που έχουν ταλέντο. Είναι μία ομάδα που μου αρέσει ο Ατρόμητος. Η κυριαρχία μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν σημαντική και το 2-0, παρόλο που προήλθε από στημένες φάσεις, ήταν ένα φυσιολογικό αποτέλεσμα. Είχαμε πολλές καλές ευκαιρίες. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε 5-6 καλά σουτ, είδα καλή παρουσία των επιθετικών, αλλά δυστυχώς στην τελική ενέργεια δεν καταφέραμε να σκοράρουμε παρά μόνο στο τέλος. Με το 2-0 ξέραμε ότι ο Ατρόμητος θα ρίσκαρε στο δεύτερο μέρος. Με την ποιότητά του ο Ατρόμητος έκανε κάποια πράγματα. Εμείς καταναλώσαμε πολύ ενέργεια στο πρώτο μέρος και εν μέρει το πληρώσαμε στο δεύτερο. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι. Σήμερα είμαι χαρούμενος για τη νίκη, για το γκολ του Κλάους, για την επιστροφή του Λίνο, χωρίς να ξεχνάμε το Σταφυλίδη, εγώ δεν θα το ξεχάσω. Σημαντικό ήταν ότι ο Ίβιτς έπαιξε όπως έπρεπε και βοήθησε. Στα αποδυτήρια μετά το ματς, είδα τον Σαλπιγγίδη να χαμογελάει και αυτό είναι σημαντικό επειδή συμβαίνει πρώτη φορά".

Πάμπλο Γκαρσία: "Ξέραμε ότι θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, όμως θέλαμε πολύ τους τρεις βαθμούς και τους πήραμε. Ο Ατρόμητος βρίσκεται πάνω από εμάς στη βαθμολογία και πρέπει να αρχίσουμε να κόβουμε βαθμούς από τους αντιπάλους που είναι πάνω από εμάς. Δεν πιστεύω ότι θεωρήσαμε ότι κρίθηκε το παιχνίδι μετά το 2-0. Απλά ο Ατρόμητος είχε την τύχη να βάλει ένα γκολ έξω από την περιοχή, όμως εμείς ήμασταν αυτοί που πιέζαμε για το τρίτο γκολ και ευτυχώς το πετύχαμε. Δουλέψαμε πολύ όλο αυτό το διάστημα. Ελπίζω να παρουσιαστούμε το ίδιο δυνατοί και την Πέμπτη, στο ματς με τη Ρούμπιν Καζάν. Στην έδρα μας πρέπει πάντα να κερδίζουμε".

Γιώργος Δώνης: "Από τη δική μας πλευρά σε τέτοια δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια δεν παρουσιάζουμε τη νοοτροπία που θα ήθελα. Αυτό συμβαίνει σε τρεις - τέσσερις ποδοσφαιριστές. Αυτό συνέβη στο πρώτο ημίχρονο όπου ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και δίκαια δημιούργησε το προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος βελτιωθήκαμε, παλέψαμε ως το τελευταίο λεπτό, αλλά πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να φτάσουμε στο επίπεδο να ανταγωνιζόμαστε τόσο καλές ομάδες όπως είναι ο ΠΑΟΚ".

Γιάννης Σκόνδρας: "Σίγουρα ξέραμε πως ερχόμαστε σε μια δύσκολη έδρα με ένα δύσκολο αντίπαλο. Δεν παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, δεχθήκαμε δύο γκολ, το δεύτερο με πέναλτι που μας επηρέασε πιο πολύ. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε πολύ καλή προσπάθεια, βάλαμε ένα γκολ, είχαμε ευκαιρίες και πιστεύω πως δε μας άξιζε η ήττα. Κρατάμε την καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, που πεισμώσαμε, δεν μπορούμε να κρατήσουμε τίποτα άλλο".