ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2011

Μπορούσε και «διπλό»

ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ο ΠΑΟΚ πήρε το θετικό αποτέλεσμα 2-2 μέσα στη Ρωσία από τη Ρούμπιν Καζάν, ενώ μπορούσε να φύγει και με τους βαθμούς της νίκης, χάνοντας φοβερή ευκαιρία στις καθυστερήσεις.
Με πολύ καλή αμυντική γραμμή και ξαφνικές αντεπιθέσεις ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ (22') με τον δεινό εκτελεστή Στέφανο Αθανασιάδη, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε άριστα την προσπάθεια του Γεωργιάδη και έγραψε το 0-1 με γυριστό σουτ.
Η απουσία του Γκαρσία στον χώρο του κέντρου δεν φάνηκε, αφού ο Λάζαρ και οι Αρίας, Φωτάκης έκαναν πολύ καλή δουλειά. Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου η Ρούμπιν ανέβασε ρυθμούς, έχασε ευκαιρίες και έκανε και ανατροπή του σκορ. Επαιξαν ρόλο και οι αναγκαστικές αλλαγές των Αρίας, Κοντρέρας, που αποσυντόνισαν λίγο την άμυνα, για να ισοφαρίσουν οι Ρώσοι με τον Νάτσο (η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Βαλντέζ) στο 52' και να προηγηθούν στο 66' με τον Ντιαντιούν.
Ο Φωτάκης όμως δεν είχε πει ακόμη την τελευταία λέξη, αφού με κεφαλιά από σέντρα του Ιβιτς (80') έγραψε το 2-2 και στο 93' έχασε την ευκαιρία να γίνει ο «ήρωας» του αγώνα, αφού από κοντά έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-3.
Διαιτήτευσε ο Μάρτιν Χάνσον, με επιτυχία.
ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ: Ριζικόφ, Κουζμίν, Νάβας, Μποκέτι, Νέμοφ, Νάτσο, Νομπόα, Κασάεφ (90' Μπιστρόφ), Βαλντές (77' Ριγιαζάντσεφ), Καραντεντίζ, Ντιαντιούν.
ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας (54' Τσιρίλο), Ετο, Αρίας (51' Μπαλάφας), Λάζαρ (72' Ιβιτς), Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Γεωργιάδης, Αθανασιάδης.