ΠΑΟΚ-ΝΟΤΙΟΙ

Σάββατο 6 Αυγούστου 2011

Πάρτυ του ΠΑΟΚ και δεύτερη νίκη επί της Βαλερένγκα

Μπροστά στους υποψήφιους επενδυτές του Γιώργο Σαχπατζίδη και Βασίλη Φλωρίδη ο ΠΑΟΚ έκανε πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησε για δεύτερη φορά της Βαλερένγκα, αυτή τη φορά με 3-0, εξασφαλίζοντας θέση στην αυριανή κλήρωση για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ (14:30). Βιεϊρίνια (45’), Αθανασιάδης (48’) και Φωτάκης (58’) τα γκολ του «δικεφάλου».

Έχοντας κερδίσει με 2-0 στη Νορβηγία η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι έπρεπε να κάνει καλά τα… βασικά για να περάσει στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Και τα έκανε! Από την αρχή καλύτερος, δίχως να εντυπωσιάσει, κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις αμυντικές αδυναμίες των Σκανδιναβών και να φτάσει σε μια εύκολη επικράτηση.

Ειδικά μετά το 1-0, που έγινε με τον Βιεϊρίνια (ο οποίος είχε σκοράρει και στο Ούλεβαλ) μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΠΑΟΚ να παίζει σαν τη γάτα με το ποντίκι την αντίπαλό του, που μόνο με μακρινά σουτ απειλούσε την εστία του Κρέσιτς.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ουσιαστικά «καθάρισε» και το ματς, με τον Αθανασιάδη να κάνει ωραία κίνηση στην πλάτη της άμυνας των Νορβηγών, τον Φωτάκη να του σερβίρει, και το 2-0 να γίνεται με χαρακτηριστική ευκολία. Ήταν το πρώτο γκολ του νεαρού επιθετικού σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φωτάκης με πλασέ έξω από την περιοχή στο 57’.

Το φιλμ του αγώνα

8' Πρώτο σουτ του αγώνα για τον ΠΑΟΚ, με τον Αθανασιάδη. Μπλόκαρε ο Χίρσφελντ.
28' Καλή στιγμή για τη Βαλερένγκα, με τον Φελά να σουτάρει και την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Κρέσιτς.
39' Kαλή προσπάθεια του Ντος Σάντος, σούταρε και με το αριστερό, αλλά ο Κρέσιτς μπλόκαρε.
45' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Βιεϊρίνια με εξαιρετική προσπάθεια μέσα στην περιοχή σούταρε με το αριστερά και άνοιξε το σκορ.
48' ΓΚΟΛ (2-0): Ο Φωτάκης βρήκε εξαιρετικά τον Αθανασιάδη, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Νορβηγών και με πλασέ έκανε το 2-0.
58' ΓΚΟΛ (3-0): Ο Αθανασιάδης βρέθηκε τετ α τετ με τον Χίρσφελντ, ο τελευταίος τον έκοψε, αλλά η μπάλα έφτασε στον Φωτάκη που με ψύχραιμο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ.
66' Σουτ του Γεωργιάδη, καλή απόκρουση από τον Χίρσφελντ.
72' Ο Φελά έκανε το σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία και δυσκόλεψε τον Κρέσιτς.
82' Μετά το κόρνερ του Φωτάκη ο Κοντρέρας έπιασε μόνος του την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
87' Κι άλλο σουτ του Φελά, έδιωξε ο Κρέσιτς.

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Έτο, Λίνο, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Γκαρσία (79' Κοντρέρας), Φωτάκης, Βιερίνια (69' Ρομπέρ), Αρίας, Ίβιτς (60' Γεωργιάδης), Αθανασιάδης.
ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ: Χίρσφελντ, Νόρντβικ (46' Λέι), Μούρι, Ντος Σάντος, Μπέρε, Ογκούντε (60' Χέσταντ), Κονέ, Φελά, Στράντμπεργκ, Ζάγιτς (73' Νίλσεν), Σινγκ.

Διαιτητής: Κρίστο Τόβερ (Εσθονία)
Κίτρινες: Φελά

Είπαν:

Λάζλο Μπόλονι: «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Είναι πολλά τα καλά πράγματα που συνέβησαν σήμερα. Η δουλειά μας σήμερα δεν ήταν εύκολη. Οι αντίπαλοι ήρθαν για να σκοράρουν. Είναι ομάδα με καλή οργάνωση και ήθελε να διεκδικήσει τις πιθανότητές της. Είμαι χαρούμενος για την επιστροφή του Ίβιτς και για το γεγονός ότι αγωνίστηκε 60 λεπτά, για την επιστροφή του Κοντρέρας και περιμένω όσο το δυνατόν πιο σύντομα τους Λαζάρ και Σαλπιγγίδης. Περιμένω και λίγη βοήθεια από τη διοίκηση επίσης.

Αν και ο αγώνας έληξε με 3-0 οι απαντήσεις της ομάδας μπορούν να είναι πιο πειστικές. Μπορούμε να παίξουμε καλύτερα. Αρκετοί παίκτες χρειάζονται περισσότερη δύναμη, άλλη 3-4 παίκτες πρέπει να είναι πιο δυνατοί στην τακτική και γενικώς όταν έχουμε την κατοχή πρέπει να είμαστε πιο γρήγοροι και να δημιουργούμε περισσότερες εκπλήξεις.

Γιώργος Φωτάκης: «Δεν είμαστε ακόμη 100% έτοιμοι, αλλά δουλεύουμε καθημερινά στην προπόνηση για να πετύχουμε τους στόχους μας. Η Βαλερένγκα ξεκίνησε πιο δυνατά, αλλά μετά το 1-0 παίξαμε κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο. Στο τέλος κάναμε και συντήρηση δυνάμεων».

Μάρτιν Άντρεσεν: «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν μέτριοι και γενικά δεν έγιναν πολλές φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο σίγουρα ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος. Εμείς είχαμε πρόβλημα στο ένα τρίτο του γηπέδου, δηλαδή στο τελείωμα των φάσεων. Ο ΠΑΟΚ είναι καλύτερος και πιο δύσκολος για να τον κερδίσεις σε σχέση με πριν από δύο χρόνια. Έχει καλούς παίκτες επιθετικά, είναι δύσκολο να παίξεις κάποιους από αυτούς ένας εναντίον ενός και ελπίζω να περάσει ο ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League για να μην έχουμε αποκλειστεί άδικα εμείς».